Олмерту осам месеци затвора

Бивши израелски премијер Ехуд Олмерт осуђен је у јерусалимском окружном суду на осам месеци затвора, због тога што је незаконито примао новац од једног присталице из САД.

Пресуда се сматра завршница драматичног пада човека који је до пре неколико година предводио Израел и од кога се очекивало допринесе историјском мировном споразуму са Палестинцима, преноси Танјуг.

Олмерт је у марту проглашен кривим, а прошле године је осуђен на шест година затвора за одвојени случај примања мита, тако да се његова политичка каријера може сматрати завршеном.

Олмертов адвокат Ејал Розовски је рекао да је правни тим " врло разочаран" пресудом и да ће се жалити израелском Врховном суду, пренео је Асошијетед прес.

Тужилац је тражио да Олмерт буде кажњен на најмање једну годину затвора уз новчану казну за аферу "коверата с кешом".

Адвокат окривљеног захтевао је да се узме у обзир да је био у јавној служби и да буде осуђен условно. Олмерт је био приморан да да оставку почетком 2009. године због оптужби за корупцију. Његовим одласком отворен је пут за избор садашњег премијара Бењамина Нетанијахуа, лидера конзервативног Ликуда. Мировни напори који су уследили нису уродили плодом.

Године 2012. Олмерт (69) је ослобођен низа оптужби, укључујући да је примао коверте с новцем од америчког бизнисмена Мориса Талнског, када је био градоначелник и министар.

Утврђено је да је Олмерт примио око 600.000 долара од Таланског док је био градоначелник Јерусалима и још новца у кешу док је био премијер, али суд није нашао довољно доказа да је новац коришћен у незаконите приватне сврхе или нелегално финансирање кампање.

Талански, орктодоксни Јеврејин са Лонг Ајланда, сведочио је да је новац трошен на скупе цигаре, путовања првом класом и луксузне хотеле, али је тврдио да ништа није добио заузврат.

Ослобођење од најозбиљнијих оптужби у то време сматрало се великом победом за Олмерта, који је порицао да је корумпиран. Осуђен је само за мање преступе - изневеравање поверења јер је помагао запошљавање и склапање уговора клијентима свог пословног партнера, што је подстакло наде да ће се вратити у политику.

Међутим, бивша шефица његовог кабинета, Шула Закен, је касније постала државни сведок и понудила је аудио снимке разговора с Олмертом о незаконитом примању новца у кешу, због чега је суђење поновљено. На снимцима се чује како Олмерт каже да она не сведочи на првом суђењу како не би био окривљен.

Судије су закључиле да је Олмерт дао Закеновој део новца у замену за њену лојалност, а користио га је за себе, а да није пријавио у складу са законом. Осуђен за нелегално примање новца, као у и за превару и изневеравање поверења.

Олмерт је према писању израелских медија одбио да се покаје и преузме одговорност.

"Ја своју осуду не игноришем, нити ми пада лако. Ипак верујем да је суд требало да узме у обзир мој допринос држави Израел, њеној безбедности и социјалној и економској ситуацији. Надам се да ће се грешке идантификоване у мом понашању уравнотежти с неуморном посвећеношћу добробити државе и њених народа", истакао је Олмерт.

Бивши израелски премијер је такође тражио да судије имају у виду "патњу која му је нанета дугим суђењем".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи