Велика Британија на европској клацкалици

Док европска јавност са забринутошћу прати збивања у Грчкој, страхујући да би та земља могла да напусти еврозону, у бриселским круговима све гласније се говори и о могућем изласку Велике Британије из ЕУ. После убедљиве победе на изборима, премијер Дејвид Камерон каже да ће испунити обећање о одржавању референдума о чланству у Унији, пре краја 2017. године. На Самиту у Риги позвао је челнике ЕУ да заједно раде на свеобухватној реформи европског законодавства и заустављању прилива рекордног броја миграната.

Британски премијер је под све већим притиском да смањи раст миграција из сиромашних чланица Европске уније. У претходном мандату није успео да смањи прилив миграната испод 100.000 годишње, па најављује преговоре с Унијом како би се досељеницима ограничио приступ систему социјалне заштите.

"Британија није срећна, а ни ја нисам задовољан садашњим концептом Уније. Када имате земље еврозоне које морају да се интегришу у јединствено тржиште, или када постоји проблем с великим приливом досељеника. Хајде да то решимо преговорима", рекао је британски премијер Дејвид Камерон.

У јавност је процурила вест да је Банка Енглеске формирала посебну радну групу о финансијским ризицима изласка из Уније. Један од водећих људи банке о томе је мејлом обавестио уредника листа Гардијан, али је касније саопштено да је мејл послат омашком.

Дојче банка, која у Британији запошљава 9.000 људи, већ најављује премештање представништава из Британије ако та држава напусти Унију.

"Лондон је велика финансијска индустрија. Запошљава милион и 400.000 људи и годишње за порез издваја 27,5 милијарди фунти, тако да би евентуални одлазак банака изазвао озбиљне последице", каже Енџули Дејвис из Ројтерса.

"Сада је фокус инвеститора на референдуму, што уноси велику неизвесност. Тржишта би зато волела да се референдум што пре закаже", каже економиста Ричард Хантер.

Неке земље ЕУ, међу којима је и Француска, искључују могућност промене оснивачких уговора како би се удовољило Британији, али је премијер уверен да ће у томе успети. Позитиван сигнал стиже из Берлина, који је спреман да с британским званичницима разговара о реформи законодавства еврозоне.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи