Милер: Блокирали "Јужни ток" да би очували транзит кроз Украјину

Главни циљ блокирања пројекта "Јужни ток" био је задржавање транзита гаса кроз Украјину, изјавио је челник "Гаспрома" Алексеј Милер на конференцији "Европа и Евроазија: на путу ка новом моделу енергетске безбедности".

"То што нису дали да се реализује пројекат 'Јужни ток' и позивају се на то да 'Гаспром' није био спреман да ради по прописима Трећег енергетског пакета и поштује европско законодавство – није истина", рекао је Алексеј Милер.

"У стварности, циљ је био да се сачува постојеће стање – транзит преко територије Украјине. Никаквог другог циља блокирања 'Јужног тока', у ствари, нема", рекао је челник руског енергетског гиганта, а преноси РИА Новости.

Милер је на конференцији рекао да је систем за дистрибуцију гаса Украјине "најслабија карика" која у себи носи "невероватно висок конфронтациони потенцијал".

"Треба схватити да је 90 одсто транзита руског гаса преко територије Украјине у Европу био поклон Совјетског Савеза Украјини, који је добила почетком 1990-их. Међутим, када поклон почиње да се користи као инструмент манипулације, то не може дуго да траје", рекао је Милер.

РИА Новости су из Берлина пренеле и изјаву министра енергетике Русије Александра Новака да ће Русија са великом вероватноћом одустати од транзита гаса преко Украјине после 2019. године, јер се актуелни транзитни уговор неће продужавати.

"Зато су сада сви напори усмерени на то да се реализује изградња дистрибутивне инфраструктуре у Турску, на границу Турске и Грчке, и допремање потрошачима југоисточне и централне Европе том маршрутом", казао је Новак.

"Турски ток" прихватљив за ЕУ, али уз поштовање правила

Најављени гасовод за руски гас, "Турски ток" је једна од опција за обезбеђивање више извора и праваца снабдевања ЕУ, али ће бити нужно да уговори и пројекат буду усаглашени с прописима Уније о јавном конкурсу за извођаче. Нужно је и да власништво над гасоводом буде раздвојено од дистрибуције гаса, указала је Европска комисија.

Како су истакли извори у Бриселу, "Европска комисија с Русијом ради у склопу циља Енергетске уније, и то се одвија имајући у виду и промену до које је дошло када је Русија саопштила да зауставља изградњу гасовода 'Јужни ток'", преноси Бета.

Та питања су, како је напоменуто, "сада поново на радном столу и то наново сагледавамо".

Ана Каиса Иткоинен, портпарол европског комесара за енергетику Аријаса Кањетеа, изјавила је такође да "стручне службе Европске комисије тек проучавају добијене основне информације о пројекту тог гасовода, посебно његове економске исплативости и остваривости са становишта закона и прописа".

"Такође очекујемо", нагласила је Иткоинен, "да се поштују обавезе из постојећих споразума о гасу."

Каиса Иткоинен је тиме одговорила на питање новинара да ли је за изградњу гасовода "Турски ток" нужна сагласност Европске комисије, имајући у виду најаву Русије да ће, како изгледа, изградњу тог гасовода финансирати преко компаније "Гаспром", и да је Грчка саопштила да је вољна да у њему учествује.

"Европска комисија у сваком случају очекује да тај пројекат буде у складу с правилима Европске уније, нарочито за јавне тендере за градитеље гасовода и за приступ дистрибутивним мрежама", рекла је портпаролка европског комесара.

Званичници Европске комисије су замољени да оцене да ли то што су Мађарска и Грчка, заједно са Србијом, Македонијом и Турском, прошле недеље у Будимпешти потписале изјаву о сарадњи у енергетици и о спремности да учествују у изградњи гасовода "Турски ток" представља "у извесном виду нарушавање јединства Европске уније".

Одговор је гласио да је Европска комисија била позвана и да су њени стручњаци присуствовали том састанку као посматрачи.

"Наш је став да је обезбеђивање извора снабдевања енергијом у том региону (Југоисточне Европе) од кључног значаја, то се наглашава у стратегији Енергетске уније коју је ЕУ усвојила прошлог месеца.

Чињеница је и да тај регион има велику тежину што је Европска комисија показала и тиме што је сазвала састанак посебне радне групе на високом нивоу земаља Средње и Југоисточне Европе с циљем повезивање гасне инфраструктуре тог подручја", рекла је Ана Каиса Иткоинен.

Стручњаци настављају рад на томе и поднеће извештај на следећем састанку те радне групе на високом политичком нивоу, јуна у Хрватској.

Каиса Итконен и други званичници Европске комисије су такође објаснили да, пре било какве оцене, Европска комисија мора тачно видети каква би улога и уговори појединих земаља били утаначени пројектом "Турски ток".

Како су подвукли, чак и руски председник Владимир Путин и грчки премијер Алексис Ципрас саопштили су прошле недеље да је пројекат "Турски ток" још у раној фази.

Снабдевање енергијом из три извора

На опаску да представници Европске комисије наглашавају важност снабдевања енергијом из разних извора и разним путевима снабдевања, док је руска компанија Газпром ставила до знања да ће изградњом "Турског тока" престати испоруке руског гаса преко Украјине, званичници Европске комисије су прецизирали да је за ЕУ од кључне важности обезбеђивање снабдевања енергијом Средње и Југоисточне Европе.

Каиса Итконен је указала на то да је Европска комисија на састанку Радне групе на високом нивоу земаља та два рагиона, укључујући Србију, почетком ове године у Софији предочила да те земље морају да обезбеде снабдевање енергијом из три различита извора.

"Радним групама је сада постављен задатак да сагледају могућа решења и 'Турски ток' је једна од опција. Сада би зато коментари били преурањени, а неке чланице ЕУ су показале интересовање за тај пројекат", нагласила је Каиса Итконен.

Извори у Бриселу су навели да у ЕУ чекају да подробније сазнају о чему су се руски председник и грчки премијер договорили прошле недеље у Москви када су у питању изградња и финансирање гасовода "Турски ток".

Пре тога, подвучено је, Европска комисија не може коментарисати финансирање "Турског тока".

На питање о поређењу проблема напуштеног пројекта гасовода "Јужни ток" и могућих сличних проблема "Турског тока", портпаролка Итконен је подвукла да ту јесте важно питање јавних тендера.

Али, подвукла је портпаролка европског комесара, још ништа није потписано, ништа се не зна о томе какви ће бити уговори и сам пројекат, па Европска комисија и не може да говори о конкретним питањима "Турског тока".

Упитана да ли Европска комисија сматра да правила ЕУ за изградњу гасовода може да наметне и Турској, која није чланица ЕУ, званичници Европске комисије су рекли да је Турска посматрач у Енергетској заједници која окупља чланице ЕУ и земље Југоисточне Европе.

На тврдњу једног бугарског новинара да је прошлонедељна изјава министара пет земаља у Будимпешти о решености да учествују у изградњи "Турског тока" била "јасан покушај да се заобиђе оно о чему се договарала Радна група на високом нивоу у Софији" и на питање какав је политички став Европске комисије према томе, званичници Европске комисије су подвукли да су били позвани, те су и учествовали на састанку у Будимпешти.

У рад те групе земаља, како је речено, могу бити позване и друге чланице ЕУ, треће земље и заинтересоване компаније.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи