АП: Ратна историја пуна бомбардовања цивила

Ретко када је свет био толико усредсређен на ваздушне нападе једне војне силе по урбаним зонама као прошлог лета у Гази, пише "Асошијетед прес". АП истиче да то није усамљен случај убијања цивила из ваздуха, и да се на дугачкој листи жртава налазе Дрезден, Јапан, Вијетнам, Ирак, Авганистан, Чеченија, Алжир, Сирија и - Србија.

АП пише да је током три месеца 1999. године НАТО бомбардовао Србију без дозволе Уједињених нација, с намером да принуди српске снаге на повлачење са Косова. Позивајући се на један извештај, направљен за Хашки трибунал, наводи да је тада, "како се чини, погинуло око 500 цивила", преноси Бета.

У извештају се посебно указује да су на мети биле и "неке лабаво дефинисане категорије попут војно-индустријске инфраструктуре, министарстава, као и неке потенцијално осетљиве категорије, као што су медији и рафинерије".

Подсећа се да је у грађанском рату у Сирији, који траје скоро четири године, погинуло близу 220.000 људи, од чега су готово половина цивили од којих су многи жртве авијације сопствене владе.

Израелу такође није први пут да убија цивиле бомбама - он је то чинио у ранијим војним акцијама против Палестинаца, али и током ратова у Либану.

АП навооди да су САД убијале цивиле из ваздуха у недавним конфликтима у Ираку и Авганистану, а пре тога у Вијетнаму и Кореји.

У Другом светском рату, САД и савезници разорили су бомбама Дрезден у Немачкој и у током концентрисаном нападу усмртили 25.000 житеља тог индустријског града.

САД су августа 1945. године бациле две атомске бомбе на Јапан, на градове Хирошиму и Нагасаки, које су у моменту усмртиле 130.000 људи, али је, како указује АП, вероватно мање познато да су САД пет месеци раније тукле Токио конвенционалним бомбама, од чега је погинуло 100.000 житеља јапанске престонице.

Бомбардовање Токија, у склопу операције "Митингхаус", представља најсмртоноснији појединачни напад у Другом светском рату.

АП подсећа и на многобројне случајеве нацистичког бомбардовања у том рату, који су однели милионе жртава, а посебно издваја бомбардовање Лондона, током "блицкрига", у којем је погинуло 28.000 људи.

Колонијална Француска је бомбардовала Алжир у рату који се завршио независношћу те северноафричке земље, а за седам година покушаја Париза да је задржи под влашћу погинуло је између 350.000 и 450.000 алжирских цивила.

Пре тога, приликом гушења устанка у алжирском граду Сетифу, 1945. године, погинуло је, по француским изворима, 15.000 људи, а по алжирским 45.000.

АП подсећа на руско гушење сепаратистичке побуне у Чеченији, и да је 1994. и 1995. године Русија бомбардовала главни град те републике Грозни.

У то време, додаје агенција, то се сматрало најжешћом војном акцијом на тлу Европе, после Другог светског рата.

Русија је у Другом чеченском рату 1999. године сравнила Грозни са земљом, пише АП и додаје да број жртава није познат. 

И скорашња историја Латинске Америке богата је конфликтима у којима су владе тукле из ваздуха по цивилима, на пример у Чилеу 1973. године, после свргавања социјалистичког председника Салвадора Аљендеа, и у Аргентини за време диктатуре 1976-1983.

АП указује на установљавање трибунала за ратне злочине и на Међународни кривични суд и оцењује да би то могло да одврати лидере од акција против цивила.

Међутим, подсећа агенција, кривично гоњење у оваквим случајевима је политички компликовано, што омогућава да крвопролића буде и даље.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
30° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару