Читај ми!

Француско војно присуство у свету

Војно присуство Француске у земљама Африке и Азије плод је обавеза те земље према савезницима из НАТО алијансе, али такође и тековина колонијалног наслеђа.

Иако је колонијална империја Француске поступно нестајала почев од позних педесетих и раних шездесетих година 20. века, у већини земаља које су биле поседи те земље и даље постоји одлучујући утицај бивше метрополе, а француска војска присутна је у бројним земљама континуирано, наводи агенција Танјуг.

Дан уочи терористичког напада на редакцију недељника Шарли ебдо, објављено је да ће носач авиона "Шарл де Гол" и пратеће снаге у чијем саставу су и борбени авиони "рафал" и "супер етондар" , као и једна офанзивна подморница, бити послати у Персијски залив како би подржали борбу против групе Исламска држава (ИС).

Претходно је у кампањи против ИС, коју предводи САД, Француска ангажовала девет авиона "рафал " и шест "миража", који су стационирани у Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ) и Јордану, као и један авион за снабдевање Ц-135 и један Е-3Ф за надзор и контролу и авион за поморске патроле "атлантик 2".

Како је министар одбране те земље Жан-Ив ле Дријан тумачио почетком децембра 2014, француски авиони у оквиру кампање против ИС имали су до тада 120 до 130 мисија, најчешће с циљем прикупљања обавештајних података.

Пре актуелне акције на Блиском истоку у вези са такозваном Исламском државом (ИС), последње крупније војне интервенције Француске биле су у Малију, почев од јануара 2013, а усмерене против тамошњих исламских екстремиста, које повезују са Ал Каидом и у Централноафричкој Републици.

Од шездесетих 20. века, у Африци је било више од 20 француских војних интервенција. Од исламских земаља, интевенисали су у Чаду, Либији (сарађујући на обарању Гадафија), штитили режим од побуњеника у Џибутију, спречили државни удар на Коморским острвима.

У Централноафричкој Републици (која има јаку исламску мањину) обуздавали су локални верски и етнички сукоб 2013, а у Обали Слоноваче 2011. године интервенисали су како би помогли тамошње припаднике УН, у јеку локалног грађанског сукоба.

Сталне војне базе Француска има осим у прекоморским територијама: Гијани, Француској Полинезији, Новој Каледонији, на острвима Гваделуп, Мартиник, Мајот (острво у коморском архипелагу), Реунион (такође у Индијском океану), као и на острвима Сент Пјер и Микелон, у северном Атлантику, и у низу суверених земаља.

Француске трупе тако су континуирано присутне у бившим француским поседима, попут Буркине Фасо (раније Горња Волта), Камеруна, Централноафричке Републике, Чада, Габона, Џибутија, Гвинеје, Обале Слоноваче, Сенегала, Малија, Нигера.

Француска је војно била активна и у Авганистану, одакле се повукла децембра 2014, као и на Косову, одакле је најављено повлачење новембра 2014.

Њене трупе тренутно су смештене и у Либану и Емиратима, а у Немачкој, у Мулхајму, постоји једна француско-немачка бригада.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару