Читај ми!

Бивши нацисти правили оружје Египћанима

Бројни аустријски инжењери су током 60-тих година помагали Египту, тадашњем највећем непријатељу Израела, у производњи борбеног хеликоптера, тврди бечки историчар Томас Риглер, позивајући се на архивска документа која су однедавно доступна јавности.

Око 350 Аустријанаца, пре свега из покрајине Штајерске, радило је на руководећим местима у војној фабрици јужно од Каира, критиковала је тадашња шефица израелске дипломатије Голда Меир у писму дипломатском представнику Аустрије, јавља Танјуг.

Министарство спољних послова Аустрије најпре је одбацило критику, преневши да нема правне могућности да позове натраг у домовину Аустријанце који су у иностранству.

Такође је наведено да је немогуће спречити аустријске инжењере да прихвате посао у иностранству, јер у Аустрији нема значајне авио-индустрије, цитира Риглер делове документа припремљене за разговор са израелским амбасадором у Бечу.

Према Египту, неутрална Аустрија је имала сасвим другачији став. Тадашњи шеф аустријске дипломатије Бруно Крајски изразио је задовољство, приликом посете Каиру марта 1964, што "толико Аустријанаца помаже у индустријализацији те земље".

Бечки авио-инжењер Фердинанд Бранднер, у својим мемоарима, написао је да Крајски није имао ништа против ангажовања Аустријанаца у египатској војној индустрији.

"Он нам је пренео да не постоји ништа против нас", навео је Брантнер присећајући се састанка са Крајским.

У својим мемоарима је истакао да га није занимало шта су раније радили његови сарадници. Иначе, и сам Брантнер је био НСДАП-овац и каснији СА оберштурмбандфирер.

Израел је инсистирао на овом "проблему" и пребацио је, у једном меморандуму, аустријским инжењерима да доприносе "јачању египатског ратног потенцијала".

Крајски је 1965. информисао владу о томе и изразио наду да ће аустријски инжењери полако да се врате у Аустрију. Тада је признао да је Бранднер значајно учествовао у развоју борбеног авиона. Радило се о шпанском авиону који се производио по лиценци.

Након пораза у седмодневном рату, Египћани су отпустили Брантнера, а пре тога су многи сарадници већ спаковали своје кофере због неисплаћених плата.

Шеф дипломатије Аустрије 1967. Лујо Тончић-Сорињ дистанцирао се од аустријских инжењера, рекавши египатском председнику Гамал Абд ел Насеру да се не радује њиховом раду у тој земљи.

У то доба је Израел имао, како пише Риглер, опуштенији став према војном програму Египта.Тако је некадашњи шеф израелске дипломатије Аба Ебан рекао 1965. да није тако лоше да Насер "крвари са сопственим лошим авионима, него што би купио добре авионе из иностранства за мале паре".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. август 2024.
24° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару