Читај ми!

Кинески удар на корупцију

Гозбе, поклони, путовања и употреба службених возила у Кини прогутали око десет одсто државних прихода у прошлој години. Сузбијање расипништва у државном апарату међу најважнијим циљевима новог кинеског руководства. Велика кампања против корупције већ даје видне резултате, али и економски погађа сектор услуга.

И у најмногољуднијој земљи света чашћавање за столом и размена поклона као што су цигарете и алкохолна пића део су културе и служе да унапреде међуљудске односе, односно, олакшају постизање договора.

Јавни трошкови које су кинески политичари, државни службеници и партијски функционери направили приликом путовања по земљи и иностранству, током ручкова и вечерњих банкета драстично су порасли у протекле две и по деценије.

Они су са 37 милијарди јуана у 1989, скочили на 300 милијарди у 2003. години, да би у 2010. години прешли границу од билион јуана (око 130 милијарди евра). Претпоставља се да прошлогодишњи трошкови чине чак десетину државних прихода.

У прошлости су издаване бројне наредбе за штедњу, али је пракса богатих гозби и неодговорног трошења настављана. Зато је ново кинеско државно руководство, на челу са генералним секретаром Централног комитета Комунистичке партије Си Ђинпингом, одлучило крајем прошле године да се ухвати у коштац са проблемом расипништва у партијском и државном апарату.

Непосредно по ступању на позицију генералног секретара Централног комитета Комунистичке партије Кине у новембру, Си Ђинпинг, који је у марту ове године изабран и за председника те земље, одржао је говор у којем је истакао да расипништво и корупција прете да униште и партију и државу и објавио смернице за штедњу којима се ограничава самовоља партијских функционера и државних службеника.

Међу тим директивама налази се препорука да се партијски и државни чиновници при сусретима са клијентима и другим службеницима облаче једноставно, смање своју пратњу, да се одрекну гошћења на вечерама и размене скупих поклона. 

Ђипинг је тада позвао своје партијске колеге да остваре морално чисту владу, буду дисциплиновани и избегну непотизам тако што ће зауздати своје рођаке и пријатеље.

У јануару је саопштио и да ће кампања против корупције бити темељна и слојевита, казнена али и превентивна, те да у њој неће бити поштеђени "ни тигрови, ни муве," односно, ни функционери умешани у крупне афере, ни локални кадрови који својим неморалом директно наносе неправду становништву. 

Службеници у студентским мензама 

Од почетка кампање, од државних службеника се тражи да на се путовањима хране у студентским мензама и одседају у радничким домовима, а током великог партијског конгреса у марту од делегата из редова војске је тражено да деле хотелске собе током боравка у престоници.

Кретање 8.500 службених аутомобила у граду oд 13 милона становника Гуангџоу се већ извесно време прати помоћу џи-пи-ес система. Возаче позивају у случају да су контролори приметили да се аутомобил зауставио на сумњивим локацијама попут бара, сауне или луксузног хотела.

Од увођења тог система просечан број пређених километара службених возила пао је за готово трећину и локална влада сада штеди по 800 америчких долара по аутомобилу месечно.

Недавно су издате су и нове таблице за војне аутомобиле како би се спречио нелегални бизнис у којем су војне таблице на црном тржишту продаване цивилима за велике суме новца, јер је њихово коришћење омогућавало привилегије као што су неплаћање путарина или изузеће од саобраћајних казни.

Мере за сузбијање расипништва и корупције, према саопштењу кинеске владе, дале су конкретне резултате већ два месеца након увођења, јер је продаја алкохола у луксузним ресторанима у Пекингу, Шангају и другим већим градовима пала између 25 и 35 процената.

Мале тајне за велико расипање 

Да су ови подаци веродостојни и да се службеници минстарстава и локалне управе понашају скромније, сведочи чињеница да су деонице једног приватног ланца луксузних ресторана у мају пале за трећину у односу на време пре почетка кампање, те да су акције свих 13 фирми произвођача традиционалног алкохолног пића баиђиу, чијим се хартијама од вредности тргује на кинеским берзама, потонуле и до 44 одсто.

Губљење вредности на берзи нису избегли ни произвођачи дувана с обзиром на то да је службеницима у јавном сектору уведена забрана куповине боксова цигарета вредности преко 1.000 јуана (120 евра).

Кинески медији јављају и да је од почетка кампање продаја авионских карата бизнис класе опала за 10 одсто, а у паду је и продаја модних брендова попут Луј Витона чије су торбе коришћене као поклон при сусретима званичника.

Иако се чини да мере штедње у државном апарату дају резултате, кинески медији су последњих месеци у више наврата извештавали о томе како корумпирани службеници настоје да избегну директиве са врха.

Прикривање имена учесника великих гозби приликом плаћања рачуна у ресторану, заклањање таблица службених аутомобила паркираних пред ресторанима и хотелима, као и пресипање безбојног алкохолног пића у пластичне влашице за воду, неке су од "мера" којима су бирократе у локалним органима прибегле у настојању да очувају своје старе навике.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару