Читај ми!

Асаду стижу нове ракете

Американци тврде да Русија шаље софистициране противбродске ракете Сирији, које могу бити коришћене приликом стране војне интервенције. Москва саопштава да није прекршила ниједно међународно правило.

Русија шаље софистициране противбродске ракете "јакхонт" Сирији, пише Њујорк тајмс, позивајући се на неименоване америчке званичнике.

Ракете би могле да буду употребљене приликом евентуалне будуће стране војне интервенције у Сирији.

Не потврђујући детаље, руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да Русија није прекршила ниједно међународно правило.

Шеф руске дипломатије рекао је да не разуме "зашто медији покушавају од тога да створе сензацију", нагласивши да Русија "не крије да снабдева оружјем Сирију на основу потписаних уговора, не кршећи ниједан међународни споразум или сопствени закон".

У недавној руској испоруци Сирији налази се и унапређена ракета "Јакхонт", домета 290 километара, која носи бојеву главу тежине 250 килограма, а тежина целог пројектила је три тоне.

Максимална брзина ракете износи два маха и она може да лети на висинама до 14.000 метара.
Сирија је овај систем наручила 2007. године, а прве ракете испоручене су 2011. године.

Укупно су наручена 72 пројектила на 36 мобилних лансера.

Овим ракетама Сирији може да гађа непријатељске бродове у Медитерану, целу обалу Кипра и велики део јужне Турске, а може да погоди и територијалне воде Израела.

У евентуалној страној војној интервенцији у Сирији, "јакхонт" може да користи у борби против носача авиона, односно да их држи на удаљености већој од 300 километара од своје обале, што важи и за остале војне бродове.

Информација се појавила усред јачања бојазни међународне заједнице да би хемијско наоружање могло да буде употребљено у Сирији, што је амерички председник Барак Обама означио као "црвену линију".

Русија је једна од неколико преосталих сиријских савезника и њен главни снабдевач наоружањем. Према уговорима, вредним на милијарде долара, Русија продаје Дамаску наоружање, али наводи да се ради о одбрамбеним системима.

Распад Сирије на феуде? 

Данашњи Њујорк тајмс пише и да се Сирија после више од две године сукоба распада, пошто разне наоружане групе раде на својим циљевима и тиме стварају засебне наоружане феуде.

"Како се рат шири по обиму и бруталности, изгледа да је његова највећа жртва интегритет сиријске државе", оцењује њујоршки лист у тексту на насловној страни.

Појављују се три Сирије - једна на централном делу територије те земље која је лојална влади, Ирану и екстремистичком покрету Хезболах; друга на североистоку којом доминирају Курди повезани са курдским сепаратистима у Турској и Ираку; и трећа на северу, са сунитском већином која је под великим утицајем исламиста и бораца за џихад.

Амерички председник Барак Обама јуче је на конференцији за новинаре с турским премијером Реџепом Тајипом Ердоганом рекао да ће САД наставити да повећавају притисак да би се сиријски председник Башар ел Асад повукао и предао власт прелазној влади.

Стручњаци, наводи Њујорк тајмс, оцењују да амерички фокус на променама на врху занемарује дубоке поделе које је рат направио у сиријском друштву. "Све више изгледа да је Сирија толико разбијена, да ниједна појединачна власт неће моћи да је ускоро састави", додаје лист.

"Није реч о томе да се Сирија топи - она се истопила", рекао је Ендру Таблер, сарадник Вашингтонског института за блискоисточну политику.

У сукобима у Сирији забележено је повећање бруталности и све већа "секташка природа" насиља, наводи лист.

Аналитичари оцењују да ће та промена карактера насиља имати веће последице на будућност Сирије, него повремени територијални добици сукобљених страна.

"Мало је вероватно да ће се многобројне етничке и верске групе које су Сирију дуго називале домом, вратити у Сирију и живети једни уз друге", наводи амерички лист.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. август 2024.
26° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару