У Нишкој Бањи отворено државно првенство у параглајдингу, учествују и екипе из иностранства

Небом изнад Ниша ових дана лети више од 50 заљубљеника у висине из Србије и више европсих земаља. Они се такмиче у дисциплини прелет на Отвореном првенству Србије у параглајдингу које ће трајати до недеље.

Повољан ветар и термална струја и за само неколико минута са узлетишта Коритник винули су се у небо изнад Нишке бање - осећај који, кажу, може да разуме само онај ко га доживи.

“То је само слобода, летење, висине, поглед са висине. Параглајдинг се сврстава у екстремне спортове, то и јесте, ја га конкретно не доживљавам тако, пре бих га приписао неком уметничком спорту јер са две команде, мало платна и тим неким системом летимо по више сати, прелећемо велике километраже у Србији”, објашњава Владимир Бачанин из Крушевца.

Ема Мацкова из Словачке каже да воли слободу у ваздуху. „Све је мирно и могу да се опустим на небу. Можда сам најмлађа овде, имам 20 година и моја мама се боји да ће ми се нешто лоше догодити, али треба на параглајдинг гледати као на друге спортове. То је моја страст, волим адреналин”, наглашава Ема.

Око 40 српских и 10-ак пилота из иностранства пет дана се такмиче у прелету. Првог дана рута од 70 км до Вучја, другог се лети 74км до Власотинца, уз задате окретне тачке.

“Сваког дана се дефинише такмичарски задатак и полетиште са кога се креће. То може опет бити Коритник или Вишеград стена изнад Ореовца, зависи од ветра”, објашњава Горан Вучковић, организатор првенства из Параглајдинг клуба „Грунф“ у Нишу.

На циљ треба слетети у што краћем времену. Сваки пилот опремљен је уредјајем који обезбедјује информације о брзини и висини летења и тачној позицији пилота у сваком тренутку, што не само да даје податке о резултатима, већ је битно и за безбедност пилота.

Жељко Овука, генерални секретар ВСС каже да се некад деси проблем. “Значи, има рескју тим, хеликоптерски тим, тим који пилоте када слете купи и враћа назад у штаб, тако да је то врло озбиљна организација, праћење уживо преко сајта, сви имамо сателитске уређаје“, наглашава.

“Ваздухопловни спорт је високоризична категорија спорта. Подразумева људе који воле небо, који су спремни и способни, ко највише схвата шта је ризик, а улази у ризик. Адреналин овде подржава људе, не само ветар”, истиче Радмила Тонковић, из Ваздухопловног савеза Србије.

Овај терен заљубљеници у висине сматрају једним од најбољих у региону јер је, кажу, изузетно термичан уз повољну ружу ветрова, и пружа могућност летења у различитим правцима и до 130км удаљености. Због свега тога 2027. године Ниш ће бити домаћин Светског првенства у параглајдингу управо на тим теренима.

субота, 26. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом