Читај ми!

Колико се жене на југу Србије осећају безбедно

Одбор за људска права у Врању учествује у пројекту "Превенција, смањи ризик, пријави оружје", уз подршку програма Уједињених нација за развој. У фокусу је превенција злоупотребе оружја. Учеснице тематских радионица одговарале су на питања у вези са оружјем и да ли се осећају безбедним.

Према подацима женских организација, до којих су дошле на основу чланака из новина, прошле године у Србији је убијено 17 жена, од којих 5 ватреним оружјем. Синоћ је у Србији убијена још јена жена и њено дете.

На питање колико је распрострањено ватрено оружје у Србији Сузана Антић Ристић из Одбора за људска права одговара: „Фемицид је један од показатеља колико имамо оружја илегалног, наричито нелегалног, на црно, и у породицима, јер фемицид је нажалост последица породично- партнерских односа, свађа у породици. У Србији је регистровано негде око 550 000 комада малокалибарског оружја, кратке цеви, то је регистровано, по проценама које такође даје МУП, на црно, нерегистровано оружје, је негде од 200 до 900 000 комада, то значи да сваки десети пунолетни грађанин у земљи поседује неку врсту оружја. Овај податак да је десет жена убијено у контексту породичног насиља говори да у Србији на 15 дана једна жена изгуби живот на овај начин, што је јако ризично и податак који упозорава цело друштво”

На организованим тематским реадионицама у градским и сеоским срединама, у Врању, Бујановцу и Владичином Хану из Одбора за људска права питали су жене колико се осећају безбедним.

“Када говоре о безбедности, кажу да нису безбедне, већина њих, 90 одсто, је рекла да није безбедна у граду, окружењу где живи, разлози су различити, неосветљене улице, тамна места, страх да се ноћу саме крећу улицама места где живе, туче на улици, на јавним местима у локалу, кафићу, и тако, питали смо такође шта мисле о легализацији оружја до сада, које је држава неколико пута до сада организовала, њихово искуство каже да легализација није донела прави ефекат који смо очекивали, то јест да многи поседују оружје”, каже Сузана Антић Ристић.

На СОС телефон се од почетка године јавило више од 50 жена, а примили су 320 позива, женама је била потребна и психосоцијална и правна подршка.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом