Блаце: Када се отпадне воде више неће уливати у реку

Фабрика за пречишћавање отпадних вода у Блацу је у завршној фази изградње. Када почне да ради, као и слична фабрика у Брусу, биће решен вишедеценијски проблем загађења у овим местима, реке Расине и језера Ћелије. До тада, и овог врелог лета, то је велики проблем за грађане.

Река Блаташница која протиче кроз Блаце и улива се у Расину и језеро Ћелије деценијама већ, практично је канал одпадних и канализационих вода. Становницима блачких села, који живе уз реку, најтеже је у летњим месецима када водостај опадне.

,,Не може да се дише, не може од великог смрада, осећа се до у клисуру а клисура то је негде око дванаест километара одавде, све поред реке је пут", каже Лазар Антић из Блаца.

“Живим ево друга кућа од моста, сад кад су ове врућине катастрофа је и кад прођемо и увече кад отворимо прозор осећа се", наводи Марија Бургић из Блаца.

Осамдесетих година прошлог века, Блаце је имало постројење за пречишћавање отпадних вода, али због високих трошкова оно је радило само неколико година. Од тада све отпадне воде отичу у реку, па је река Блаташница постала колектор отпадних вода. Од изградње савременог постројења локална заједница очекује коначно решење проблема.

"Једва чекам да тај објекат буде завршен. Значи кад то буде пуштено у погон, кад та вода буде пречишћавана вероватно ће осетити грађани који живе овде. а највише на самом уливу Блаташнице у Расину", наводи Витомир Лапчевић из Блаца.

“Сасвим је извесно да ће ово бити последње лето када се отпадне воде испуштају у реку Блаташницу. Радови на самом постројењу за пречишћавање отпадних вода су при крају, остаје нам монтирање опреме неопходне за пречишћавање отпадних вода", каже Иван Бургић, председник општине Блаце.

Завршена је и комплетна реконструкција канализационе мреже, која је део реализације пројекта пречишћавања отпадних вода. Пројекат вредан 11,5 милиона евра заједнички финансирају држава Србија и Европска Унија.

понедељак, 21. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом