Из Раче - извезен први контигент меда у Кину. Са нестрпљењем се чека одговор из Кине

Након што је пре готово годину дана ступио на снагу Споразум о слободној трговини, из Србије је извезен први пробни контингент меда у Кину. Мед српских пчелара послат је из Погона за прикупљање и пласман меда "Наш мед" у Рачи. У тој општини са нестрпљењем очекују одговор из Кине.

Фалсификовани мед, велико угинуће пчела, слаб принос и откуп на тржишту. То су само неки од проблема са којима се сусрећу пчелари. Међу њима је и Сузана Првуловић из Раче код Крагујевца.

“Пчеларим са 150 кошница једну деценију и овај наравно у малопродају иде један део, а други део иде, ишао је погону и осталим откупљивачима када буде, пре свега увек погону”, наводи Сузана Првуловић, пчеларка.

Због Погона "Наш мед", Рача је од 2020. српски трезор меда. Одавде је пут Кине отишло око 700 килограма златног сирупа.

“Прва количина нашег меда који је отишао који се упутио у Кину јесте багремов мед, багремов мед који је да кажем иначе врхунског квалитета и од пчелара Савеза пчеларских организација Србије и стандарда квалитета добра пчеларска пракса. Паковања која смо послали јесу 30г, 250г, 500г и килограмско паковање”, наводи Ненад Портић, директор Погона "Наш мед" у Рачи.

Сада се чека да Кинези оцене спрски мед. Ако им се свиди, следи извоз у „земљу змаја".

“Овај пласман за Кину, ако буде пласмана и већег пласмана биће нам јако битан”, каже Сузана Првуловић, пчеларка.

Као и за Рачу, јер из те општине мед се већ извози у Босну и Херцеговину, Италију, Уједињене Арапске Емирате, Швајцарску.

“Тржиште Кине нам је јако интересантно и мислим да ће то бити од заиста великог значаја. Свакако за даљи развој општине. То су можемо да кажемо, да пчелари су заиста јако организовани код нас у општини Рача и има их у великом броју. Ми смо их као општина помагали - пчеларе у претходном периоду кроз разне конкурсе, планирамо да то чинимо и даље”, истиче Бранко Радосављевић, председник Општине Рача.

Како би, како кажу, поспешили извоз меда. До Кине је стигао захваљујући Споразуму о слободној трговини између Србије и Кине, којим је обухваћено око 20.000 производа. За сада је царине ослобођено 60 одсто робе, а у наредним годинама биће још 30, међу којима је и српски мед.

четвртак, 22. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом