На улицама Краљева велики број напуштених паса - за сада без адекватног одговора за неодговорно власништво

Краљево се годинама бори са проблемом напуштених паса. И док у Комуналном предузећу "Чистоћа", које те псе стерилише, вакцинише и враћа на улицу, кажу да је главни проблем неодговорно власништво, удружења за заштиту животиња указују и на то да се закони адекватно не примењују.

Напуштени пси, у чопорима, у свим крајевима града. То је годинама реалност Краљевчана. Неки пси дуго живе на улицама, а стално се појављују и нови.

Грађани кажу - има их много.

“Жао ми је што су луталице, само ћу то да кажем. Много ми је жао јер их има оволико”

“Много их је заиста на улици, али нису они криви и у принципу нису агресивни, не могу да кажем да јесу. Ја има пса али ме до сад никад нису напали. Али би тај проблем требало дефинитивно требало да се реши због деце на тргу и због свега, јер никад не знате шта може да се деси”.

Када се нови пас појави на улици, градска чистоћа је дужна да га ухвати, одведе у прихватилиште, стерилише, негује док рана не зарасте, вакцинише, а затим мора да га врати на место одакале га је узела. Онима, који су облежни, очитају и чипове.

“Углавном се ради о власничким псима. Налазили смо псе из, баш из различитих градова, налазили смо псе из Сомбора, из Новог Пазара, из Сјенице, налазили смо псе из Лучана, из Ивањице. Тако да, као што рекох, наша обавеза је да очитамо те чипове, направимо један списак и једном у месец дана пошаљемо надлежним инспекцијама исти тај списак”, наводи Новица Лишанин, директор ЈКП Чистоћа Краљево.

Казна за напуштање животиње чији опстанак зависи од човека је од пет до 50 хиљада динара, прописао је Закон о добробити животиња. Прописао је и да ветеринарска инспекција треба да поднесе пријаву против неодговорних власника.

Ветеринарску инспекцију питали смо против колико је њих, у последјих пет година, покренула поступак и колико њих је кажњено, али одговор до сада нисмо добили.

И краљевачко удружење за заштиту животиња „Спаске" недавно је писало ветеринарској инспекцији јер су, како кажу, установили да псе на територију Краљева не пуштају само неодговорни власници.

“У јануару сам имала ситуацију да сам пронашла псе чиповане на град Чачак. Тамо су они кастрирани, значи стерилисани. Два дана после стерилизације су убачени на територију града Краљева“, наглашава Данијела Јовић, из Удружења за заштиту животиња „Спаске".

И то је, кажу у Удружењу, само последњи пример да се пси које су службе ухватиле на територији другог града нађу у Краљеву. Ипак, сагласни су да је неодговорно власништво највећи проблем.

“Једино решење је обавезна стерилизација свих паса, и власничких и напуштених. И наравно рад надлежних инститтуција које су задужене за кажњавање”, истиче Данијела Јовић.

То није увек једноставно утврдити јер многи власници не чипују псе. Иако је ту обавезу прописао Закон о ветеринарству и за њено кршење предвидео казну од 5 до 50 хиљада динара.

Одговор Министарства пољопривреде:

Министратсво пољопривреде накнадно је РТС-у одговорило да је Ветеринарска инспекција тог министартва за пет година (у периоду од 2020. до 2024. године) поднела 72 прекршајне пријаве против неодговорних власника. Од тога, 18 поступака је решено, а по једној пријави је обустављен поступак.

Гледајући само прошлу годину, Ветеринарска инспекција је поднела 15 прекршајних пријава против несавесних власника. Решено је шест поступака, а две пријаве су одбијене.

субота, 10. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом