Читај ми!

Kонкурс за енергетску санацију

Министарство енергетике расписало је јавни позив на коме локалне самоуправе могу да конкуришу за средства за мере енергетске ефикасности у домаћинствима. Пирот је један од првих градова који је, од почетка програма, од 2021. године, користио ове субвенције. Пироћанци су након замене столарије и стављања изолације, ове године заинтересовани за нови вид коришћења и уштеде енергије.

Пре три године, у Пироту је, изграђено стамбено насеље, чији станови за грејање користе топлотне пумпе. То се показало као веома економичан вид коришћења енергије.

Бобан Мијалковић, инвеститор, каже: "Дошли смо до сазнања да је то једна врста комфора. Гледајући цео пакет који пружа сама топлотна пумпа, то није само грејање, ту је и хлађење, ту је и заједничка техничка топла вода. Дошли смо до сазнања да је у кумулативу врло исплативо. Kад се сви трошкови сакупе, види се да су далеко мањи од трошкова који имају остали корисници других видова енергије."


На основу критеријума који су дефинисани конкурсом, Пирот је у буџету определио десет милиона динара за програм енергетске санације.

Бојан Ивковић, градски менаџер за енергетику, додаје: "Због тога што наш град спада у групу загађених градова, ми имамо могућност да од министарства добијемо још 15 милиона динара. У Пироту се јавила жеља наших грађана да конкуришу за друге мере, пре свега за меру уградње топлотних пумпи, што је једно пријатно изненађење. Та мера је, пре свега, технолошки напреднија, то је један нови искорак у тој области коришћења обновљивих извора енергије, енергетске ефикасности.

Kада су 2021. године почеле субвенције за енергетску ефикасност, пироћанци су углавном конкурисали за замену столарије или стављање изолације на фасадама зграда. Ове године се процењује да ће највећи број захтева стићи за уградњу топлотних пумпи. Пироћанцу су рационални људи и ако су они прорачунали да је то исплатива инвестиција, онда им треба веровати на реч.

 

четвртак, 08. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом