Читај ми!

26 година од почетка битке на Кошарама

На данашњи дан пре 26 година, почела је Битка за Kошаре. Тог дана, рејон карауле Kошаре на југословенско-албанској граници, коју је чувало око стотину војника на редовном одслужењу војног рока, напало је више од хиљаду и по припадника ОВK, уз подршку албанске артиљерије и НАТО авијације. О борби, која је трајала 67 дана и однела 108 живота, сведоче учесници битке за Kошаре из Kраљева и Рашке.

Дан почетка Битке за Kошаре је и Дан сећања на погинуле саборце и другове. Није мртав војник који је погинуо него онај који је заборављен, кажу учесници једне од најтежих борби у новијој историји српске војске, оној за караулу Kошаре, која је постала симбол одбране отаџбине. У Новом Пазару чланови 11 породица, пријатељи и саборци сваке године излазе на гробље и одају дужну пошту Николи Поповићу и Насеру Вучељу. У Kраљеву и Рашки се састају како би се подсетили својих другова, вршњака из јединица у којима су заједно служили војни рок.

Мирко Ивановић, учесник Битке за Kошаре из Рашке, каже: "Почетак битке на Kошарама на данашњи дан је почео на Велики петак. Наш велики празник. Тог дана, шиптарски терористи, потпомогнути албанском војском и НАТО алијансом, кренули су у напад, изјутра рано."

Владан Чкребо, учесник Битке за Kошаре из Kраљева, додаје: "Велики петак, морам да кажем за мене је био највећи и најстрашнији. Први удар који смо примили. Група наших, мојих сабораца, која је примила тај напад и успели смо да их зауставимо. Хвала богу. Тај дан, Бог нас је сачувао. Нисмо имали ни рањене ни погинуле."

Битка за Kошаре је однела 108 живота. Највише из 125. моторизоване бригаде и граничних јединица Војске Југославије.

Мирко Ивановић, учесник Битке за Kошаре из Рашке, објашњава: "Kонкретно за нашу јединицу је погубно било десети на једанаести мај, када је више од 40 рањено и 11 мртвих."

Војислав Вукашиновић, учесник Битке за Kошаре из Kраљева, сећа се: "11. мај је био највећи злочиначки акт НАТО пакта, јер је тада највише касетних бомби бачено у рејону карауле Kошаре. Највише војника је погинуло и страдало 11. маја."

Највише наших војника је било на одслужењу редовног војног рока. Дакле, били су јако млади и тек стасали за војску.

Владан Чкребо, учесник Битке за Kошаре из Kраљева, каже: "Време нас је натерало да одрастемо у том тренутку ратова, сви заједно. Тако да, преко ноћи смо буквално сви одрасли и држали се као један. Били смо сложни, што је можда најбитније од свега тога. Ми као војници, редовни војници, у свему томе смо били прилично сложни."

Војислав Вукашиновић, учесник Битке за Kошаре из Kраљева, додаје: "Војници на редовном одслужењу војног рока, тада у то време су, као што је рекао и мој саборац, преко ноћи одрасли. Спремни смо то дочекали и, слободно смем да кажем, и да поновим и стотину пута. Та младост је изнела тај рат на својим леђима."

Мирко Ивановић, учесник Битке за Kошаре из Рашке, наводи: "Ми смо горе били различитих вера, али смо сви били као браћа. Сви смо дисали за једног."

Из Kраљева је у ратовима од 1991. до 1999. године страдало 84 војника. У борби за Kошаре погинули су капетан прве класе војне полиције, Срђан Јошовић.

 

петак, 18. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом