Читај ми!

Како мраз утиче на малине

Након скоро потпуне штете на кајсији, након првих мразева пре неколико седмица, најновији талас хладног времена утицаће значајно и на мањи род другог воћа. Ваљевски воћари већ процењују штете у малињацима и купињацима. Наша екипа посетила једно од познатих воћарских домаћинстава.

Младен Марић из Сушице у околини Ваљева, скоро пола века се интезивно бави воћарством. Његово домаћинство је међу првим уводило нове сорте и примењивало препоруке струке. Успевао је на тај начин да ублажи последице хладног времена, које ће ове године узети озбиљан данак и у његовим засадима.

Младен Марић, из Села Сушица код Ваљева, каже: "Сад кад је биљка у овом стадијуму, мраз од 4, 5, па и 6 степени, толико је јуче ујутру било, ово ће једноставно да клоне, јер овде је дошло до измрзавања главног дела који доноси род. И остаће вероватно закржљалих гранчица доста на биљци, али неће донети род. Ја имам неку наду да ће ипак нешто остати од тога, нека остане 30%."

На мраз и ниске температуре нису били имуни ни околни засади купине и шљиве. Младен ће избором различитих, отпорнијих сорти спасити део рода купине.

Младен додаје: "Нека купина, чачанска, родна, донекле ће да претрпи јер је нешто познија, а лох нес је отпорнији на мраз и нешто ће бити али неће бити можда 30% или 40% рода. Овај џамбо, ја мислим да он губи сигурно 70%. Ја мислим да је шљива страдала, шљива је у прецветавању и баш сам гледао, поцрнела је начисто и ту не видимо род. Ми имамо овде све врсте воћа, ту има и вишања, јабука, трешања, дуња и крушака, све је то сад знак питања."

Осим ниских температура, на слабији род воћа утицаће и драстични губици пчела у овом крају, па ће и изостанак квалитетног опрашивања допринети штетама у воћарству.

 

среда, 23. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом