Љубичасти дан: Шта знамо о епилепсији

Данас је Светски дан подизања свести о епилепсији, такозвани Љубичасти дан који се обележва од 2008. године, сваког 26. марта у преко 100 земаља у света. У Крагујевцу је ове године централно обележавање.

Процењује се да у Србији око 70.000 људи болује од епилепсије. Са циљем подизања свести о епилепсији, као обољењу које се, уз адекватан третман, успешно може лечити, у Крагујевцу је централно обележавање овогодишњег Љубичастог дана.

"Епилепсија је хронична неуролошка болест праћена хипернеактивношћу неурона у кори великог мозга, карактерише се спонтаним јављањем епилептичних напада, у клиничкој пракси, два и више епилептичних напада, подржава га налаз епилептигене зоне на магнетној резонанци као и интерикалне промене у ЕГ-у" објашњава др Гордана Јовановић, неуролог УКЦ Крагујевац. 

Што се тиче пацијентата, истиче др Јовановић, епилепсија може да се јави у било ком узрасту. Најчешће се јавља у дечијем узрасту. и у старијој популацији. У дечијем узрасту то су идиопатске епилепсије а у старијој популацији симптоматске епилепсије.

" Сем епилептичних напада веома често се пацијенти сусрећу са неразумевањем околине, са стигматизацијом и дискриминацијом оболелих, што значајно нарушава квалитет живота самих пацијената и његове породице. Пацијентима теже пада сама стигматизација него болест",  истиче др Јовановић.

По њеним речима, у Србији је доступна медикаментозна терапија, Кетогена дијета, хирургија епилепсије, уколико постоји епилептогена зона и стимулација негуса вагуса. Саветује редовно узимање антиепилептичне терапије, јер, како каже често прекидање и нередовно узимање преписане терапије доводи до епилептичних напада. Подједнако је важан редован сан, избегавање трепераве светлости, гледање телевизије и мобилних телефона, додаје др Јовановић.

Према проценама Светске здравствене организације у свету од епилепсије болује око 50 милиона људи. То је чини једним од најчешћих неуролошких обољења.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом