Живот на Радан планини
Регионални пут преко Радан планине, који је завршен почетком године, осим што је повезао 5 општина Јабланичког и Топличког округа, најавио је боље дане за цело подручје парка природе Радан. Да ли је изградња нове саобраћајнице променила живот у овом планинском крају?
До 10-ак села на Радан планини, до недавно се могло доћи само пешице и теренским возилима. Изградња асфалтног пута малобројним мештанима даје наду за опстанак.
“Пут много значи,дођу многи из града, из Београда, један је направио кућу, други почео да ради да прави тако да многе људе интересије, траже људи и плац да купе”, каже Јаков Ковачевић, село Власово.
Људи овде живе углавном од пољопривреде, али шансу виде и у туризму јер се надају да ће искористити благодети које им природа дарује и богато историјско наслеђе.
“Предео који има стварно шта да понуди и из области туризма и свега. Један стварно парк природе, али отом потом. Надамо се да ће у наредном периоду да се мало уложи, у смислу да се то уради како треба”, наводи Жарко Бојовић, из села Власово.
Горан Бабић, из села Мала Власа каже да ту може да се живи, али да има и људи. “Ако радиш имаш, ако не радиш немаш ништа'', каже он.
У парку природе Радан могу се видети више од 1.500 различитих биљних и животњских врста, извори минералних вода, јединствени водопад Рипиводе, Царичин град и природни феномен Ђавоља варош.
“Ту је развијена Пролом бања са друге стране планине Сијаринска бања у непосредној близини новоотворена Куршумлијска бања. Гости могу брже и лакше да дођу до свих ових лепота и нових дестинација, да се подсете свих карактеристика и природних и културних и историјских и Топличког и Јабланичког краја'', истиче Марина Цветковић, туризмолог.
Добра инфраструктура доводи велике инвеститоре, па није нереално очекивати да ће се ускоро Радан, по туристичкој понуди, достићи најатрактивније туристичке дестинације.
Коментари