Крушевац: Дрога нема последњу реч
Према незваничној статистици, у Србији се више од 200.000 људи бори са болестима зависности, а само 2 одсто њих се лечи. Поред зависности ос алкохола, дувана, психоактивних супстанци, ту су и нове: коцкање, клађења, игрице, интернет.
"Имао сам тешко детињство, отац је малтретирао мајку, био у затвору. На улици сам од 9 године, имам око 15 година затвора”, тим речима започео је своју исповест 42-огодишњи М.П. из Крушевца. „Пробао сам марихуану, пробао сам и кокаин, пробао сам и хероин, пробао сам екстази”. На питање да ли је одговарао кривично за поседовање и трговину дрогом, одговара: „То ми је права осуда била. Нашли су ми 250 гр траве кући, добио сам седам месеци. Наравно да се кајем, кајем се због свега лошег што сам урадио у животу, све лоше што сам и пробао."
Од грама марихуане за 1.000 динара, до грама кокаина за стотину евра, брзо се стиже, али тешко лечи. Зависници из Расинског округа помоћ проналазе на Психијатријском одељењу крушевачке Опште болнице у којој је 2009. године, међу првима у Србији, отворен Центар за боолести зависности.
Др Весна Јовановић, начелник одсека за болести зависности ОБ Крушевац наводи: "То су пацијенти који су на дугогодишњој употреби хероина и они се лече амбулантним путем овде код нас супституционом терапијом, то су метадон и бупренорфин. На месечном нивоу је то око 80 пацијената и тај број је повећан. Најмађи пацијенти су нам ту у раним двадесетим, а најстарији су, па имамо и у у шестој деценији живота. Постоје и искључења на моју радост, постоје пацијенти који су успешно прошли процес лечења супституцијом."
Дрога корист доноси само дилерима. У акцији сузбијања наркотика крушевачка полиција је прошлог месеца открила највећу лабораторију за узгој марихуане у Расинском округу.
"У полицијским акцијама током прошле и ове године реализовано је 697 заплена у којем је одузето око 122 кг разних врста дроге. Предњачи марихуана као дрога која је најприсутнија и најраспрострањенија, али нема лаких и тешких дрога, нема опасних и мање опасних дрога, све дроге су изузетно опасне по грађане, а посебно за младе особе", наглашава Иван Миленковић, начелник ПУ Крушевац.
На трибини Крушевачке епархије "Дрога нема последњу реч" представљена је терапијска заједница "Земља живих" у којој се рехабилитација зависницима већ 20 година пружа кроз молитву, пост, радну и психо терапију.
"Код нас је прошло или боравило у нашим заједницама негде око 6.000 људи. Од оних који су завршили читав програм, њих је тренутно негде око близу 700 на пример, велики број њих је добро, значи тај проценат иде и преко 80%, а он подразумева малтене 1.000 дана добровољног боравка у једном заиста озбиљном систему", истиче Андреја Јовановић, координатор Центра за болести зависности "Земља живих".
Повратак на прави пут није лак. Па без подршке породице, лекара и шире заједнице многи на пола посустану.
Коментари