Стара планина: Обнова шума изгорелих у пожару

Ватрогасци су се овог лета борили са шумским пожарима. Крајем августа на Старој планини изгорело је скоро пет хиљада хектара растиња, од којих 1.200 хектара букових и четинарских шума. Стручњаци истичу да су ватрогасци спречили да пожар захвати највредније шуме и најављују да ће санација терена почети на пролеће следеће године.

За оно што ватра у природи прогута у неколико сати, потребне су деценије и векови да се обнови. У биолошком смислу штете су непроцењиве, а најтеже се опорављају четинарске шуме.

"Пепео који се таложи, мења хемијски састав земљишта и чини га алкалним, базним, а то значајно отежава развој младица. Количина хумуса у земљишту се значајно смањује, земљиште након пожара постаје изузетно суво, тврдо и непропусно за воду. То додатно отежава процес ревитализације. Дугорочно гледано ви на том терену имате потенцијалну опасност од клизишта и апсолутно и доказано ерозију тла", објашњава Александра Здравковић, биолог.

Забележили смо и како изгледа борова шума 15 година после санације од пожара. Шума код села Темска на Старој планини изгорела је у катасрофалним пожарима 2007. године. Мештани кажу да су последице пожара видљиве и данас.

"Током једне ноћи је то таквом жестином сагорело да смо једва спасили село", рекао је Томислав Панчић, из села Темска.

Стручњаци су проценили да је после августовских пожара неопходна санација 17 хектара четинарске шуме. То је дуготрајан и мукотрпан процес.

"Санацију ћемо почети већ следеће године, најпре са изградњом путне инфраструктуре, затим на сечи оштећених стабала. Са пошумљавањем ћемо кренути већ 2026. године", наводи Милош Станковић, директор шумског газдинства Пирот.

Аутохтоне саднице четинара производе у Шумском газдинству у Пироту.

"Сам процес санације ће трајати око 5 година, међутим, за потпуно отклањање свих последица пожара потребно је пуно више времена, труда, рада и финансијских средстава", истиче Милош Станковић, директор шумског газдинства Пирот.

Стара планина је парк природе познат по великом броју ендемских и реликтних врста. Да би се то богатство сачувало неопходна је стална брига о природи.

недеља, 24. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње