Како живе људи изразито ниског раста

Ахондроплазија је једна од 8000 тренутно евидентираних ретких болести у свету. У групи је коштаних дисплазија и карактерише је изразито низак раст и велики број проблема који могу да буду фатални за оболеле. Сутра је Светски дан особа оболелих од ахондроплазије. У Сомбору ће се, тим поводом, обележити и завршетак пројекта "Пут ка равноправност".

На иницијативу Националног удружења Ахондроплазија Србија приведен је крају пројекат „Пут ка равноправности“ на територији града Сомбора у оквиру ког ће бити формиран савет за особе са инвалидитетом. Циљ савета биће да као радно тело градског већа идентификује кључне проблеме и допринесе подизању нивоа укључености особа са инвалидитетом у друштвено политичком животу заједнице. Проблеми са којима се сусрећу особе са инвалидитетом су бројни.

„Највећи проблеми особа са ивалидитетом јесте проблем око запослења и то смо импутирали и решили и почели да решавамо кроз наш пројекат уочили и желимо да ниједна особа у граду Сомбору... да сви имају обезбеђен посао, запослење. Како ћемо да решимо постоје разни модули, а један од проблема јесу архитектонске баријере које је град почео да решава, почев од прелаза како би учествовали у саобраћају и живот нам не би био угрожен“, наводи Милан Граховац, председник националног Удружења „Ахондроплазија Србија“.

Град Сомбор већ у 90% улица уклонио је архитектонске баријере у самом центру града и тиме олакшао кретање особа са ивалидитетом.

„Сомбор као град би требао највише да се базира на тој приступачности јавним установама јер је то нама заиста неопходно да можемо отићи самостално код доктора, да можемо у општину, да можемо у суд. То су неке те основне ствари које би требало за нас да буду приступачне и верујем да ће радити на томе“, истиче Драгана Недељковић, секретар Удружења параплегичара и квадриплегичара Бачке.

Прави пример подршке јесте и први регистрован службени тротинет у Србији.

„Мени је помоћу тротинета олакшано кретање за обављање административно – курирских послова јер мој посао изискује свакодневну комуникацију са Градском управом, са поштом, са другим јавно – комуналним предузећима тако да сам захвалан предузећу а желим да кажем да и у осталим градовима укључе се да не буде ово једино возило које је једно такво предузеће регистровало“, наглашава Милан Граховац, председник националног Удружења „Ахондроплазија Србија“.

Специфичне потребе ове изузетно рањиве групе оптерећене различитим проблемима често остају невидљиве и недовољно социјално артикулисане, а будући савет биће први корак на путу побољшања положаја особа са инвалидитетом.

 

субота, 23. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње