По чему је посебна шара ћилима "Манастир Мара"

Музеј „Понишавља" у Пироту поседује вредну збирку пиротских ћилима са 500 примерака. Један од најлепших и најинтригантнијих јесте ћилим импресивне величине 3 и по метра са шаром „Манастир Мара" с краја 19. века, који крије занимљиву причу.

Они који су заронили у тајну пиротског ћилима и осетили његову енергију, кажу да је то својеврсна животна филозофија али и уметничко дело са душом. Ћилим се тка сатима, данима, месецима... Уметнице-ткаље у сваку нит, уткају љубав, тугу, снове, веру, наду...

Из тих осећања често се за разбојем изроде и нове шаре које крију животне тајне ћилимарке-попут оне коју је у свој ћилим уткала лепа Мара.

“За ћилим „Манастир Мара" везана је једна легенда односно једно предање о младој девојци Мари која је због несрећних околности у свом животу, завршила у манастиру. И тамо је ткала стално једну исту шару и научила и остале монахиње", прича Леа Вучић, етнолог Музеја „Понишавља" у Пироту и додаје: "Оно што видимо на први поглед јесте богатство шара и орнамената. Заправо "Манастир Мара"је име читаве композиције, не само једне шаре.”

Није познато да ли се и Марино дело нашло у поставкама, али су пиротски ћилими увек били права атракција на светским изложбама.

"Једна од најпознатијих таквих светских изложби је била у Паризу 1889. године где је међу 3300 учесника, пиротски ћилим добио златну медаљу", каже Мила Панајотовић, виши кустос-историчар "Музеја Понишавља"

Заслуге припадају свим пиротским ткаљама - јер су оне пример како се уметношћу превазилазе време и простор и оставља наслеђе које ће трајати заувек.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове