По чему је посебна шара ћилима "Манастир Мара"

Музеј „Понишавља" у Пироту поседује вредну збирку пиротских ћилима са 500 примерака. Један од најлепших и најинтригантнијих јесте ћилим импресивне величине 3 и по метра са шаром „Манастир Мара" с краја 19. века, који крије занимљиву причу.

Они који су заронили у тајну пиротског ћилима и осетили његову енергију, кажу да је то својеврсна животна филозофија али и уметничко дело са душом. Ћилим се тка сатима, данима, месецима... Уметнице-ткаље у сваку нит, уткају љубав, тугу, снове, веру, наду...

Из тих осећања често се за разбојем изроде и нове шаре које крију животне тајне ћилимарке-попут оне коју је у свој ћилим уткала лепа Мара.

“За ћилим „Манастир Мара" везана је једна легенда односно једно предање о младој девојци Мари која је због несрећних околности у свом животу, завршила у манастиру. И тамо је ткала стално једну исту шару и научила и остале монахиње", прича Леа Вучић, етнолог Музеја „Понишавља" у Пироту и додаје: "Оно што видимо на први поглед јесте богатство шара и орнамената. Заправо "Манастир Мара"је име читаве композиције, не само једне шаре.”

Није познато да ли се и Марино дело нашло у поставкама, али су пиротски ћилими увек били права атракција на светским изложбама.

"Једна од најпознатијих таквих светских изложби је била у Паризу 1889. године где је међу 3300 учесника, пиротски ћилим добио златну медаљу", каже Мила Панајотовић, виши кустос-историчар "Музеја Понишавља"

Заслуге припадају свим пиротским ткаљама - јер су оне пример како се уметношћу превазилазе време и простор и оставља наслеђе које ће трајати заувек.

уторак, 26. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње