четвртак, 25.07.2024, 10:31 -> 16:31
Извор: РТС
Аутор: Тони Бедалов
Палић: Колико су жене и мушкарци једнаки на филмском сету?
У оквиру пратећих програма 31. фестивала европског филма на Палићу, одржана је панел дискусија на тему оснаживања жена у филмској индустрији. Гошће палићког фестивала су говориле о својим искуствима са недоличним понашањем у свом окружењу.
Патријархални стереотипи још увек владају источно-европским друштвима и то се пресликава и на филмски свет, сведочиле су учеснице панела из Украјине, Румуније и Бугарске.
„Мој ментор на Универзитету стално је понављао: ти би требало да подижеш децу, не да режираш филмове, шта радиш овде?! Са тим сам се стално борила", каже Елена Рубашевска, редитељка из Украјине.
Олимпија Мелинте, глумица из Румуније сећа се: „Снимали смо синхронизацију за цртаће и каснила 15 минута због тога што сам носила дете у вртић. Мој колега који ме је чекао ставио је примедбу: Ти касниш, глумице не би требало да имају децу!".
„Људи у филмској индустрији покушавају да те деградирају зато што си жена, поготово кад си млада жена. Често ми мушкарци постављају питање:колико имаш година? Да ли имаш 18 година?", каже Жана Калинова, продуценткиња из Бугарске.
Покрет „Ме тоо" који је је у Сједињеним државама разоткрио холивудске предаторе и злостављаче, помогао је да проблем стигне у жижу јавности и допринео променама у друштву и филмској индустрији, наводе саговорнице.
„Поједине глумице у Србији сада отворено говоре о њиховом искуству са сексуалним злостављањем, а млађи глумци и глумице их отворено подржавају у јавности", наводи Моника Хусар, ПР филмских фестивала.
„Када у Италији снимамо интимне сцене, сада већ имамо тренера који нам даје упутства где и како је дозвољено да се додирујемо. У Румунији, редитељ само каже: скините се!”, каже Олимпија Мелинте, глумица из Румуније.
„На сваком од нас је да каже не ако се не осећа добро са ментором и да трага даље за људима који ће те такође исложити изазовима, али на здрав начин који те неће сломити, већ ћете учинити снажнијом", сматра Елена Рубашевска, редитељка из Украјине.
Учеснице панела наглашавају да се у овој причи не ради о покрету против мушкараца, већ да је жеља да се оствари једнакост полова и заштита интегритета свих у филмској индустрији.
Коментари