Соларна електрана у Пироту, за две недеље, смањила емисију угљен-диоксида за тону
Локална самоуправа Пирота наложила је свим установама и јавним предузећима да штеде енергију и да размотре могућности за изградњу соларних електрана. До сада су соларне панеле инсталирале две установе и три јавна предузећа, а планови су много амбициознији.
Одлагањем и рециклирањем смећа чувају животну средину, а производњом струје из соларних панела стварају додатне уштеде. За само 15-ак дана рада соларна електрана на Регионалној депонији у Пироту смањила је емисију угљен диоксида за хиљаду килограма.
"Тренутна производња покрива потрошњу отприлике 95%. Сву произведену енергију наши потрошачи утроше, тако да у овом тренутку соларна електрана задовољава наше потребе", каже Ненад Ђорђевић, извршни директор ЈКП "Регионална депонија".
Соларним панелима загрева се техничка вода на базенима и у вртићима у Пироту, а електрана у јавном предузећу Комуналац производи више енергије од потреба дирекције.
"Тако да ми овде у управи покривамо целокупну потрошњу и имамо вишак од око 7000 киловата. Свакако је ово позитивно искуство, а са субвенцијама које су 50 одсто то и није тако скупо", каже Бобан Толић, директор ЈП "Комуналац".
Због сталних потреба за уштедама и коришћењем зелене енергије у градској управи Пирота планирају оснивање специјалног одељења за енергетску транзицију.
"Крајњи циљ града Пирота је да будемо у правом смислу речи Пироћанци, да што је могуће већи проценат енергије, а кад кажем енергије мислим на енергију која је потребна за загревање просторија и воде, и енергију која је потребна за производњу струје, производимо из сопствених извора и да будемо рационални у потрошњи, да не расипамо енергију", наводи Владан Васић, градоначелник Пирота.
Стара депонија, односно сметлиште, један је од највећих еколошких проблема у Пироту. Идеја градске управе је да се после рекултивације сметлишта и на овој површини од 5 хектара сагради велика соларна електрана.
Коментари