У Новом Саду највећа колонија белих рода у Србији

Једна од највећих колонија белих рода у овом делу Европе, постала је симбол Новог Сада. Десета је година како се роде из далеке Африке враћају у своја гнезда, на стубовима недовршеног објекта у насељу Клиса.

Клепетање кљуном, игра завођења, слетови...на овом месту можете упознати сву раскош белих рода. Ове године, Нови Сад прославља јубилеј - пуну деценију од како са ових стубова најављују пролеће.

„Број је растао непрестано. 2017. је већ било осам гнезда, 2021-2022, било је 33-31 гнездо, и прошле године 54 гнезда, и надамо се да ће ове године бити још више", каже Јелена Гудураш, из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Корисна је у човековој околини јер се храни змијама и глодарима, а угрожава је нестанак природних станишта, криволов, тровање, струјни удар. Зато је прави феномен, када се на једном месту појаве у оволиком броју.

„Они овде имају врло велику висину гнезда, значи прегледност околине је врло добра, имају врло близу прилично велике количине хране, дакле ту је депонија која је отворена и ту су баре, пашњаци и околна пољопривредна земљишта, осим тога, иако је у близини прометних путева, ово место је прилично мирно и не узнемиравано, и то је идеална комбинација услова које су роде препознале", наводи Марко Туцаков, из Покрајниског завода за заштиту природе.

Роде су изванредни неимари, о томе најбоље говори чињеница да током прошлогодишње суперћелијске олује која је захватила Нови Сад, није оборено ниједно њихово гнездо. Оне на тај начин бране свој живот, а на овим стубовима и своје станарско право.

Власник објекта на којем се налазе гнезда, има и планове за завршетак објекта. Из Покрајинског завода за заштиту природе тврде да се у таквим плановима мора пронаћи место или решење и за беле роде.

Марко Туцаков додаје: „По закону, оне морају ту остати, то је њихово станиште и оно се не сме узнемиравати и уништавати, постоје различите опције у зависности од тога како ће тећи развој објекта, али јавност треба да буде сигурна, да ћемо учинити све да роде овде остану, надамо се да ће се њихов број и повећати”.

Ове године биће организован и велики европски попис белих рода, а у акцију се могу уклучити и грађани.

„Не треба им чак ни двоглед, ни нешто од опреме, могу и голим оком да виде роде, односно да изброје младунце који вире из гнезда, тако да oсим добре воље, није потребно ништа", закључује Јелена Гудураш, из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Још увек нису пристигле све роде, па ће у летњим месецима бити познато да ли ће и прошлогодишњи рекорд по броју гнездећих парова бити оборен.

субота, 30. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње