Читај ми!

Од десет врста сова у Србији, на Јадовнику се гнезди осам

Приводи се крају пројекат прекограничне сарадње Србије и Црне Горе - Траговима сова и других дивљих врста. Поред Европске уније један од партнера у овом пројекту је и пријепољско Удружење грађана Јадовник, планине која је пре више од две деценије проглашена за међународно значајно подручје за птице.

Свака од четири постављене фото чеке на Јадовнику различите је намене; једна је за посматрање свих врста птица, друга са погледом на гнезда птица, трећа за слушање и евентуално фотографисање сова и четврта са погледом на хранилиште на које долазе белоглави супови, али и мрки медвед, лисице, вукови..

Постављено је и пет кућица само за сове.

“Четири кућице се постављају за дугорепу или уралску сову и оне су искључиво намењене за гнежђење, а једна кућица се поставља са видео надзором која ће се пратити преко интернета за ћука, за врсту сове ћука и пратиће се дешавања у кућици од момента гнежђења до изласка младунаца из кућице”, каже Вјекослав Јоксимовић из Удружења грађана Јадовник.

Од десет врста сова које се гнезде у Србији, на ширем подручју Јадовника је забележено 8 врста.

Међу њима посебно треба издвојити оне врсте које су типично шумске врсте, које живе у високопланинским шумама, као што су гаћаста кукумавка, дугорепа сова, којима је Јадовник једно од свега неколико гнездилишта у целој држави”, објашњава Урош Пантовић из Фондације за заштиту лешинара.

Јадовник је и једно од последњих гнездилишта јаребице камењарке, овде је и једно од најзначајнијих гнездилишта белоглавог супа, а на овој планини, која се простире између Пријепоља и Сјенице, регистровано је присуство око 140 врста птица.

У оквиру овог пројекта прекограничне сарадње Србије и Црне Горе, с једне и с друге стране границе мапирано је, обележено и дигитализовано око 50 километара стаза, дуж које се може пратити, посматрати и фотографисати сав тај дивни дивљи свет.

субота, 19. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом