Читај ми!

Због чега ниједна кућа у улицама поред Тисе не може да носи број 1

Тиса даје посебан шарм и лепоту Новом Бечеју, а колико је Новобечејци цене, сведочи и то да куће у улицама код реке не могу имати број 1. Тај број је резервисан за Тису.

За Новобечејце Тиса је жила куцавица ове вароши и као што то бива у већини градова и места подигнутим покрај река- од пролећа до касне јесени - сва дешавања одигравају се управо уз обалу. Зато се становници Новог Бечеја ослањају на реку али и брину о њој.

"Поносни смо на ову лепотицу поред које стојимо, реку Тису овде се налази једна табла на којој пише ко нема Тису добро му је и море, тако да ми Новобечејци одани смо нашој лепотици реци Тиси, волимо је, воли и она нас, вероватно су неки љубоморни што немају овакву лепоту, а ето нама је припала та част и задовољство да имамо реку Тису", каже Мирослав Мацура, председник МЗ Нови Бечеј.

Живот поред реке незамислив је без пецања и пецароша. Тако се дуж обале Тисе у Новом Бечеју често могу видети барке и понтони на којима стрпљиво, у тишини седе пецароши, хране рибу и забацују штапове.

“Буде шаран понеки, бела риба, деверика, кечиге буде свега, само данас ето неће... Највећи ми је био сом од 27 кила. Било је то у октобру месецу 1991. било је и мањих, али то је највећи упецан поштено", каже пецарош Радован Гарчев .

Умела је Тиса становницима ове вароши и да направи проблеме, па су у прошлости морали да ослушкују ћуд ове реке како не би преко ноћи остали без крова над главом. Иако је ова највећа притока Дунава сада укроћена браном, и данас уме да поплави њиве и куће.

„Тиса колико има ову добру нарав, као што сад можемо да видимо колико је лепа, чиста и прозирна има оно и када преко зиме или са јесени промени своју ћуд и када услед великих снегова и кише водостај буде поприлично велики. Било је плављења, постоји један део овде у Новом Бечеју где су њиве где је плавни део зове се Љутово који буквално буде као Панонско море, тотално поплављено да се њиве уопште не виде него се створи утисак да је Тиса толико широка", наводи Миленко Гарчев, из Новог Бечеја.

За Тису кажу да је једна од најпитомијих, али и најљубавнија река, и то због природног феномена цветања Тисе који се дешава у другој половини јуна месеца.

То је редак природни феномен који се може видети једино на овој и реци Јангцекјанг у Кини. Инсект, тиски цвет изводи краткотрајну љубавну чаролију на површини реке, због чека она изгледа као да је посута хиљадама цветова. У част ове јединствене природне појаве на обали Тисе окупља се на хиљаде романтика.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом