Локалитет Арача - мистика и духовност
За љубитеље авантуре незаобилазно одредиште је средњовековни манастир Арача.Остаци цркве за коју се само нагађа време настанка и данас плене лепотом.
На путу између Новог Бечеја и Новог Милошева налази се локалитет Арача, са остацима средњевековне Романичке базилике. По досадашњим истраживањима саграђена је 1230. година на темељима цркве из 11. века и имала је бурну историју. Први пут је девастирана 1280. године у најезди Кумана, а 1370. обновљена по наредби краљице Јелисавете.
"Већ 1407. године Арача била у склопу имања које је Угарски краљ Лудвиг Хабзбурш ки поклонио нашем Деспоту Стефану Лазаревићу као знак захвалности за све што је он учинио у како су они тада тврдили одбрани крста од непријатеља, односно одбрани хришћанских земаља од Турака. И Лудвиг Хабзбуршки и Деспот Стефан су били чланови Витешког реда Змаја, поред осталих хришћанских владара тог времена. 1551. године на жалост Турци је последњи пут уништавају", каже Трифун Станковић из Новог Бечеја.
На овом локалитету се налазило и насеље Арача које се помиње у катастигу Пећке патријаршије 1660. али је временом расељено.
"Једна од најинтересантнијих легенди јесте та да је након једног од крсташких похода, енглески краљ Ричард Лавље срце, на свом путу према домовини, срео монахе из Араче, и онако израњаван са својом војском, монаси су му препоручили да дође на локалитет Араче и да излечи своје ране и да се опорави и настави пут ка својој кући. С обзиром да у близини Араче се налази специјални резерват природе Слано Копово са изузетно лековитим блатом, Ричард Лавље срце је послушао монахе, дошао овде на Арачу, залечио ране и наставио свој пут даље према својој кући", каже Татјана Влашкалин из Туристичке организације Нови Бечеј.
Ово мистично место крије многе тајне које још увек нису откивене али оно што сигурно знамо, је да је ово један од најзначајнијих споменика културе у Војводини.
Коментари