уторак, 21.02.2023, 14:42 -> 15:30
Извор: РТС
Аутор: Даница Јовановић
На Међународни дан матерњег језика: Jезичка шароликост у Србији
УНЕСКО је 1999. године прогласио 21. фебруар Даном матерњег језика у знак сећања на бангладешке студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки, у тадашњем Источном Пакистану, (данас Бангладешу) јер су протестовали, будући да њихов матерњи језик није проглашен матерњим. Република Србија је 2006. године ратификовала Европску повељу о регионалним и мањинским језицима. Овај празник у Ковачици се обележава у последње 23 године.
У Општини Ковачица у службеној употреби су четири језика, српски, словачки, мађарски и румунски, а говори се и петим, ромским језиком. Зато не чуди што се у таквој мултикултуралној средини сваке године обележава Међународни дан матерњег језика.
"Образовање на више језика, које се свакодневно одвија на територији Општине Ковачица пример је како се Унеском циљ може испунити, али и обезбедити одрживи развој. Ту лежи и одговор на питање зашто се централна манифестација обележавања дана матерњег језика дешава управо у нашој општини", каже Јарослав Хрубик, председник Општине Ковачица.
Више од 20 година траје и сарадња са Унеском, чија је мисија очување светских језика и националних култура.
"У Унеску се дубоко верује дас у
мултилингвална И мултикултурална
друштва она која инспиришу солидарност
међу људима, народима, која праве боље
људе, стимулишу толеранцију, разумевање
и дијалог" истичеГоран Милашиновић,
Национални комитет за сарадњу са Унеском.
Учесници
скупа у Ковачици подсетили су се догађаја
из 1952. године, када су током протеста
страдали студент у Даки.
"Најмање што можемо да урадимо је да изнова указујемо младима да библиотеке као установе цултуре заузимају једно од значајнијих места у очувању матерњег језика. Читањем књига не дозвољавамо да се забораве речи" наглашава Милош Гајић, Министарство културе.
Тема
овогодишњег Округлог стола је била
улога медија и информисања у очувању
језика и писма националних мањина.
"У словачком језику се доста користе стране речи, па преко медија и средстава информисања чувамо књижевни језик, како би требало да се изговара и пише" каже Олинка Глозик Јонаш, новинар НИУ Хлас људу.
Какво
је богатство народних песама и игара у
општини Ковачица показали су чланови
сеоских културно-уметничких друштава,
изводећи вишејезични програм "Четири
нити један вез."
Коментари