понедељак, 23.01.2023, 14:11 -> 15:45
Извор: РТС
Аутор: Немања Јаковљевић
И даље ванредно у девет општина, отклањају се последице поплава
Ниво река у поплављеним подручјима опада. Ванредна ситуација и даље је на снази у 9 општина. Црпи се вода из поплављених објеката. Евакуисани се враћају у своје домове.
Лим се повукао у корито, али је у Пријепољу за собом оставио штету на инфрастуктури и стамбеним објектима. Колику, процењују општинске комисије, а упоредо се санирају и последице.
"Морамо почети од инфраструктурних ствари како би путни правци били у што бољем стању, то јест враћени у првобитно стање, а онда комисија која је већ на терену и процењује штету на индивидуалним објектима сагледати који је то обим штета, колико је то колико можемо ми да помогнемо, да видимо колико држава може да издвоји средстава. Значи главни посао је сад да не буде злоупотреба, да отприлике транспарентно објавимо све информације до којих дођемо", каже Владимир Бабић председник Општине Пријепоље.
Ниво Топлице значајно опада, ситуација у Куршумлији и Прокупљу се нормализује. Вода се повлачи са ораница и из воћњака, после два дана успостављен је саобраћај у прокупачком насељу Драгања. Грађани Куршумлије и околних насеља поново имају пијаћу воду. Процена штете очекује се наредних дана.
"Изливала се на пољопривредном земљишту где је причинила штету, али је причинила штету и једном економском објекту, односно магацинуи на неколико објеката инфраструктуре постоји дефинисана штета. Ми ћемо у наредних неколико дана формирати екипе јер једноставно мора да се прво река врати у корито", каже Милан Аранђеловић, градоначелник Прокупља.
"Од села Трећак до улаза у Куршумлију, то је 30-так, 40 километара, огрмоне површине пољопривредног земљишта су под водом. Уништену су засади малина и купина. Имамо културе, озиме културе пшеница. Вода се тренутно повлачи", објашњава Арсеније Тодоровић, Пољопривредна служба Општине Куршумлија.
У Краљеву је водостај Ибра опао за метар. Екипе градске Чистоће и одељења за цивилну заштиту перу и дезинфикују улице и шеталиште на које се река излила. Под водом су били део погона за флаширање воде у Ушћу, оранице, економски објекти, делови локалних путева.
"Успели смо да у току самог водостаја спречимо продор воде у насељеним местима и вода није продрла у стамбене објекте које смо имали на територији Краљева. Оно што смо разговарали јесте да заједно са Србијаводама, с обзиром да су они надлежни за воду првог реда Ибар, да се њима израдимо елаборате и пројекте и да те критичне тачке, што пре се створе услови да то заштитимо како у оваквом водостају Ибра не бисмо имали будуће проблеме", каже Радоица Кочовић, члан штаба за ванредне ситуације Града Краљева.
У Богатићу се Дрина повукла у корито у атару Бадовинаца. У брањеном делу није било изливања, а из небрањених њива у Црној Бари власници су на време склонили механизацију. Водостај Саве код Шапца јутрос је на нивоу ванредне одбране, али надлежни очекују да водостај стагнира и да неће бити потребе за ванредним мерама.
Коментари