У Новој години већи трошкови, али и зараде

Грађане Србије, од Нове године чека низ нових законских решења, већи трошкови, али и зараде, савремени пословни системи.

Oд јануара, струју ћемо плаћати више за осам процената, а гас за једанаест, најавила је Агенција за енергетику. Поскупеће и све путарине - за девет одсто. Са друге стране, расте минимална цена рада која ће износити 40.020 динара.

„Ми ћемо номинално имати већи износ, али ћемо за тај износ моћи да купимо много мање него што смо могли да купимо за минималну од 35 хиљада динара. Добро је што се повећава, али то је свакако недовољно, не прати трошкове живота", објашњава Владимир Гвозденовић, председник Савез самосталних синдиката града Новог Сада и општина.

Помера се и граница за пензионисање жена за два месеца, па ће од 2023. услов бити 63,5 године живота, и најмање 15 година радног стажа.

"Можда није проблем за нека занимања канцеларијска и слично, али је сигурно велики проблем ово што се тиче рада у индустрији", каже Гвозденовић.

Судећи према осталим најавама, електронски системи преизимају примат. Још свега три дана, остављено је привредницима унутар приватног сектора, да се пребаце на систем Е фактура.

"Сада ћемо исто функционисати као све европске државе, користиће се исти формати фактура, реч је о XМЛ формату, и то је то, избацује се ПДФ у принципу", објашњава Марко Шимулак, директор компаније КОДЕТ.

Утврђена је и тачна процедура по којој ће порез плаћати радници на интернету кроз такозвано самоопрезивање.

"То је корак у добром правцу, али сматрамо да треба пре свега права да се јасно одреде, да се напише упутство, које је јасно свима, да људи знају како да регулишу обавезе, а самим тим, уједно да обавезе буду мање, јер неко ко зарађује око 1000 евра, требало би да плати око 22 одсто од својих прихода држави. То кажем са прогресијом, што више зарађујете већи су намети од стране државе", наводи Миран Погачар, председник Удружења радника на интернету.

Интернет платформа носи олакшање пољопривредницима, који ће од фебруара своје послове водити путем онлајн платформе Е - аграр.

„Уместо да иду на четири шалтера да набаве велики број документације којима ће се поновити доста података, они ће моћи све на једном месту путем те платформе да ураде за веома кратко време. Са друге стране они ће моћи да измене податке о својим газдинствима и моћи ће да прате докле су њихове апликације за одређени конкурс стигле", каже Александар Миловановић, Српско удружење младих пољопривредника.

Наредне године биће успостављен Регистар "Не зови", који ће ограничити могућности трговаца да грађане позивају и нуде им робу.

"Свако ко не жели да буде контактиран на овај начин од стране трговца, свој број на лак и једноставан начин, да ли мобилни или фиксни, уведе у тај регистар , упише га, унесе га, и онда сваки трговац који жели некога да контактира, то неће смети да учини, ако се тај број налази у такозваном регистру", објашњава Младен Алвировић, Национална организација потрошача Србије.

Празнично путовање у оквиру европске шенген зоне, за многе грађане Србије, биће последње без услова јер већ следеће године биће неопходно поднети захтев кроз Европски систем за одобравање путовања.

 

среда, 06. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње