Шта ће француска лична карта значити за једанаест двораца и летњиковаца у Србији
Стручњаци Центра за националне споменике из Француске обишли су 11 двораца и летњиковаца у Србији. Они пружају стручну помоћ у оквиру пројекта "Дворци Србије - заштита културног наслеђа" коме је циљ да се на основу стања објеката одреди и њихова будућа намена.
Дворац у Српској Црњи је саграђен током Другог светског рата као летњиковац немачког генерала Нојхаузена. То је најмлађи објекат те врсте у Србији и његова основна предност је квалитетна градња.
"Да су нам ту и даље капије од кованог гвожђа, које у својим линијама имају представе различитих дивљих животиња, степениште од храстовине, таваница касетирана, степениште од љубичастог мермера", каже Никола Толчин, Туристичка организација општине Нова Црња.
Око дворца је седам хектара земље, испод површине постоји термални извор, општина је власник. Све то су француски стручњаци уписали у "личну карту" дворца.
"Пре свега су дошли да виде у каквом стању је дворац. Друга ствар је да виде како ми управљамо дворцем и трећа ствар да виде да ли ми имамо уопште план за дворац и за намену дворца, као и околину око дворца", наводи Драган Даничић, заменик председника Општине Нова Црња.
Дворац Белимарковић у Врњачкој Бањи се користи за Завичајни музеј. Раскошно здање је изграђено пре око 135 година, време је учинило своје.
"Постоји комплетан пројекат за опсежне конзерваторско рестаураторске радове на дворцу Белимарковић. Ми смо то предочили колегама које су дошле из Француске и тај пројекат ће у складу са неким договорима и сугестијама са њима бити предмет ревизије и измена", наводи Катарина Грујовић Брковић, директорка Завода за заштиту споменика културе Краљево.
У Банату сличну судбину имају објекат у Новом Милошеву и два дворца код Панчева.
"Кровна конструкција пропада. Они тренутно немају никакву намену, нити се користе, тако да су у јако лошем стању. Завод је добио средства на конкурсу Министарства за Републике Србије за израду техничке документације за дворац у Великом Средишту, Мали дворац у Великом Средишту, а ове године је добио новац из Министарства за дворац у Влајковцу", каже Јасна Јованов, директорка Завода за заштиту споменика културе Панчево.
Делегација из Француске је, сем поменутих објеката обишла и београдске и смедеревске конаке, летњиковце и тврђаве.
Коментари