Студеничка плаштаница засијала новим сјајем
После пет година, у Народном музју у Београду завршена је конзервација Плаштанице Антонија Хераклејског, која једна од само пет сачуваних историјских тканина у баштини српског народа. Од 13. децембра биће изложена у галерији Српске академије наука и уметности , на изложби „Манастир Студеница - древност, постојаност, савременост".
"Она се користи у цркви на богослужењима. Изоси се на велики петак када се у богослужењиу сећамо догађаја везаних за Христово страдање и његово погребење и лежање тела његовог у гробу," каже архимандрит Тихон, игуман Манастира Студеница.
После векова коришћења и излагања, 2014. године однета је на конзервацију у Народни музеј у Београду. Стручњаци су истраживали материјале од којих је направљена, али и историјску позадину тканине и дародавца.
Татјана Михајловић из Народног музеја у Краљеву подсећа: „Антоније Хераклејски је био митрополит хераклеје тракијске и учесник Фирентинског сабора у којем је Византија потписала унију са Римом, што је изазвало огроман протрест у православном свету. Тада се прославио и чувени Марко Ефески као бранитељ православља."
Уз прстен Стефана Првовенчаног и покров Деспине Оливере, Плаштаница је један од највреднијих предмета у манастиру Студеница који је од 1986. године део Унескове светске културне баштине.
Биљана Цинцар Костић, кустос Музеја СПЦ у Бограду,каже:"Све то што се налази као благо, а поготову најстарији предмет примењене уметности у самом манастиру говори о његовој високој музејској категорији о високој категорији националне баштине."
У Студеницу, где је вековима чувана, вратиће се средином марта идуће године. Биће изложена у посебној климатизованој витрини која ће је очувати за будуће генерације.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар