Донације Џона Фротингама као три државна буџета
Након завршетка Првог светског рата, захваљујући америчком хуманитарцу Џону Фротингаму, у Србији је основано неколико домова за ратну сирочад – једно и у Врању. После дугогодишњег истраживања, Врањанац Томислав Р. Симоновић припремио је књигу о овом добротвору.
Џон Фротингам рођен је у Балтимору, у богатој породици, француску књижевност студирао је на Харварду, знао је још пет језика, компоновао је, свирао клавир. Сматрао је да је сваки човек дужан да помаже другима, онима којима је то најпотребније.
"Џон Фротингам је у Краљевини СХС основао прве занатске школе у Врању и Каменици", објашњава Симоновић, аутор књиге, "у Каменици и домаћинске школе у које долазе девојке, девојчице без родитеља, да их оспособи за самостално вођење домаћинства након удаје."
Томислав Р. Симоновић је десет година истраживао, прикупљао документацију. Посетио је и потомке Фротингама, у Француској. Био је ожењен Српкињом, Јеленом Лозанић, која је била болничарка, основала је и друштво "Кнегиња Зорка".
"Епохално доброчинство", истиче Славица Гароња, књижевница, "вероватно ћете прочитати у књизи, када упоредимо да је његово улагање финансијски било као троструки буџет Владе Србије 1915. године. Онда можете мислити колико је тај појединац учинио за Српство, а колико смо ми то заборавили."
После Другог светског рата, Фротингамова имовина у Врању је била национализована, а о њему није смело да се говори.
"Заборав код Срба кратко траје, као што кратко траје и памћење", наглашава академик Љубодраг Димић, историчар. "Ево, осам деценија касније, захваљујући Томиславу Симоновићу, добијамо изванредну књигу, књигу која је изузетно добро илустрована, која доноси преко 350 фотографија."
Американским домом у Врању управљале су Хелен Кинг и Вида Метсон. Деца су имала образоване наставнике, могла су да наставе школовање, а организована је и занатска обука, столарска, обућарска, кројачка. Дом је радио до пунолетства штићеника.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар