Борба за породичну имовину

Закон о реституцији побудио је наду многих грађана да могу да поврате породичну имовину. И Славица Синадиновић из Лесковца верује да ће јој бити враћено имање одузето пре тридесет година за које, како каже, није добила одговарајаћу накнаду.

Већ неколико година Славица Синадиновић се бори да врати очеву кућу и плац у ширем центру Лесковца које јој је Град одузео 1985. године. Пошто за скоро тридесет година нова улица није изграђена Славица се нада позитивном исходу.

Када је лепо време углавном је у парку, а када је хладно греје се у библиотеци или цркви. Због поремећених породичних односа Славица Синадиновић у својој соби у стану у Радничком насељу само преспава.

"Купамо се код пријатеља кад стигнемо, а ја иако у свом власништву имам половину стана, живим само у једној соби", каже Славица. "Ово је већ постало неиздрживо."

Славица већ више од једне деценије покушава да од државе врати власништво над кућом која се налази у ширем центру Лесковца. Породица Синадиновић је, како каже, насилно исељена 1985. године, јер је овде требало да се просече улица. Улица никад није направљена, а нема је ни у урбанистичком плану од априла 2013. године, па је нејасно због чега је само ова породица исељена.

Синадиновићи су се после исељења уселили у стан без решења. Плаћали су кирију осам година да би га касније откупили. Али вредност стана, како каже Славица Синадиновић, много је мања од вредности куће и плаца коју је држава у међувремену дала другим људима.

"Ја тражим од државе да ми врати кућу коју је мој деда купио 1937. године. Ако не могу да врате кућу нека ми дају стан", резигнирано додаје.

У Јавном предузећу "Дом" кажу да имају одличну сарадњу са Агенцијом за реституцију и да је много објеката у Лесковцу враћено ранијим власницима, али да је случај Синадиновића за њих прилично јасан, јер су, осим стана, од државе добили 700 хиљада динара.

"Ја пред собом имам предмет у коме се види да су Синадиновићи почетком деведесетих откупили стан и Јавно предузеће Дом је према њима извршило све обавезе. Што се тиче њихове одузете имовине о томе морају да се изјасне други државни органи", објашњава директор ЈП "Дом" Александар Момчиловић.

Славица не одустаје. Сазнала је да је Агенција за реституцију донела за њу негативно решење које још није добила, али без кључног документа из ког се јасно види да су кућа и плац у некадашњој Улици Зеке Буљубаше у власништву државе.

Због свих околности, а пре свега због чињенице да пре 20 година није изграђена улица, нада псе озитивном исходу.

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242 131

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
35° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару