Убити птицу ругалицу - више од премијере

У крагујевачком Књажевско српском театру синоћ је премијерно изведена представа "Убити птицу ругалицу", у режији Небојше Брадића. Актуелизована прича о нетолеранцији, економској кризи, судској неправди у Алабами тридесетих и времену мржње почела је на неочекиван начин.

У крагујевачком Књажевско српском театру синоћ је премијерно изведена представа Убити птицу ругалицу у режији Небојше Брадића. У ансамбл представи играју готово сви глумци крагујевачког позоришта.

Потпуно неочекивано, глумци су зажаморили из публике, изашли на позорницу и почели причу о нетолеранцији, економској кризи, судској неправди у Алабами тридесетих. Времену мржње између црнаца и белаца. Прича слична и актуелна у времену садашњем.

"Желели смо да ту опору причу о једном болном одрастању у таквим тешким временима испричамо користећи елементе поетског театра", каже редитељ Небојша Брадић, "наравно сугеришући све важне теме које овај озбиљан роман класике америчке литературе има."

Крагујевчани су урадили ансамбл представу, што је реткост у српским позориштима у ово време.
Главни лик Атикус Финч, адвокат, белац бори се против својих, против свих за људска права.

"Ја знам за шта се борим, знам да се борим за права, за правду и то је то вечита борба", каже Саша Пилиповић, који тумачи Атикуса Финча. "И ми у позоришту се боримо за правду."

Његову кћер, Скаут Финч игра Катарина Милићевић која истиче борбу за толернцију: "Боримо се за то да једни са другима међусобно комуиницирамо људски, на начин на који се очекује од цивилизованог бића."

Представу "Убити птицу ругалицу", крагујевачки театар реализовао је у сарадњи са амбасадом Сједињених Америчких Држава у Београду, и то је њихов други заједнички пројекат.

"Колектив крагујевачког театра је сјајан, част нам је да будемо део ове продукције, ово је прича о правди веома је важна у свету и ми шаљемо заједничку поруку", рекао је Рајан Ројандс, саветник за односе са јавношћу у амбасади Сједињених Држава у Београду.

Крагујевачка "Птица ругалица" је прво извођење овог дела Харпер Ли, за коју је америчка списатељица добила Пулицерову награду.

rts.kragujevac@rts.rs
+381 34 335 542

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
28° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару