Читај ми!

Стада без воде и хране

После дуге и сурове зиме, вишемесечна суша могла би да десеткује гладна и жедна стада. Пештерска висораван - која би, по мишљењу стручњака, месом и млечним прерађевинама могао да снабдева пола Европе - ово лето не може да преброди без помоћи државе.

Извори и бунари готово су пресушили, па су становници пештерских села принуђени да воду допремају у канистерима, са извора и бунара удаљених и по неколико километара.

Јусуф Дацић из Биоца има 71 годину, али не памти овакву сушу на Пештерској висоравни. Трава је спржена, детелина, кукуруз и пшеница сасушени, а стока нема шта да пасе.

Сено је, каже Дацић, поскупело па је проблем како да прехрани стада: "Ја сам дао 800 евра за једно сенце од 40 товара да бих изимио бар једну краву. Нема сена, а нема ни од кога да га купиш."

Гладним и жедним животињама прети помор. Сточари кажу да морају да кољу стоку, што ће десетковати ионако смањена стада на Пештерској висоравни.

"Морају да кољу", каже Јусуф Дацић. "Кољи и бацај. Да продамо немамо коме, а не можемо ни да све поједемо. Ја не могу да поједем двеста оваца."

Међу пештерским сточарима има и повратника из иностранства и града. Један од њих је и Драган Балшић који је, пошто је остао без посла у Краљеву, одлучио да се врати у своје село.

"Воду допремам из Карајукића бунара", каже Балшић. "Две цистерне по хиљаду литара. Воду немам никако, а морам да напојим 120 оваца и говеда, и да буде за потребе домаћинства."

И тако свакога дана, некад више, некада мање. Исту муку, каже Балшић, мучи откад се доселио пре десет година:

"Зими заледи, а лети пресуши. Не могу више да издржим. Морам опет да се селим, ако нам општина не помогне, а не знам ни сам куда бих отишао."

Пештерски горштаци, навикнути да се боре са суровом природом Висоравни, издржали су много зима и суша, али кажу да са овом не могу сами да изађу на крај.

"Тешко је", каже Везира Дацић из Биоца, "стока треба да пије, треба вода у кући и за сир који припремимо. Свима је тешко, али без воде се не може."

На Пештерској висоравни тренутно се узгаја око 30 хиљада оваца, 20 хиљада расних крава и још око 10 хиљада грла крупне стоке. Уз помоћ државе, ту би се могла производити еколошки здрава храна, пештерско месо, млеко и сир.

Пештер би, кажу стручњаци, могла да снабдева пола Европе, што би донело добит и сељацима и држави.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње