Читај ми!

Постоји ли рампа за предрасуде

Отпор послодаваца особе с инвалидитетом најчешће објашњавају као последицу предрасуда или неразумевања. Држава је запошљавање особа с инвалидитетом уредила законом, тако да неких помака има, али не колико би требало.

Уз инвалидитет, додатни проблем су предрасуде и неразумевање послодаваца, њихов отпор према запошљавању особа с инвалидитетом.

Мирела  је економски техничар, Душан инжењер информатике. Осим рада у рачуноводству шабачке фирме која прави наочаре и слушне апарате, заједничко им је то што су посао добили захваљујући подстицајним мерама за запошљавање особа са инвалидитетом.

Дијабетес и слабовидост нису им препрека за свакодневни  рад. "Углавном очекују да ћете изостајати са посла, да нећете радити посао као и сви остали и да ћете углавном бити по боловањима", каже Мирела Лончар. "Ја, у суштини, радим исто што и остали."

Њен колега Душан Грујичић каже да би могао да се осамостали:

"Свако тражи посао да би обезбедио егзистенцију, да може да живи нормално."
Весна Стојаковић, директорка маркетинга шабачке фирме Сани груп, наглашава да Мирела и Душан раде као и остали запослени:

"Не праве грешке у раду и није превелик напор да се ускладимо са њима. Нисмо имали никаквих предрасуда о способностима и могућностима људи са било каквим каквим типом инвалидитетета и показало се да смо у праву."

Уз разумевање послодаваца и поштовање закона, прошле године преко Националне службе за запошљавање, посао је добило 55 особа с различитим степеном инвалидитета. Прилику да покажу колико могу и знају очекује 275 Шапчана.

Уместо за казне, дајте новац за плате

Ненад Јовић тешко говори, али зна да ради на рачунару, Ана Пајић има проблема са слухом који јој не умањују радну способност. Међутим: "Кад им кажем да носим слушни апарат само слегну главом и кажу - не може."

"Ни здрави немају посао, а ми - да није овог закона - не бисмо имали никакве шансе", каже Ранко Анђелковић.

У Шапцу послује 4.500 фирми. Законску обавезу испунило је тек 15 одсто.

"Пре се одлучују да плате казну него да запосле особу с инвалидитетом", каже Бранко Филиповић, директор Националне службе за запошљавање Шабац.

Славиша Васиљевић, председник Удружења параплегичара Мачванског округа, сматра да послодавци и даље мисле да особе с инвалидитетом не могу бити довољно вредне и да не могу зарадити тај новац:

"Овим путем апелујемо - покушајте да тај новац који дајете за  казне дате за плату. Дајте прилику некој особи са инвалидитетом и показаће вам се да је то веома делотворно."

Захваљујући јавним радовима и првом специјализованом сајму, посао је код једанаест послодаваца добило 75 особа с инвалидитетом. За административне и помоћне радове обезбеђена су им примања у наредних шест месеци.

Остали се надају да ће послодавци поштовати закон, а они ипак добити шансу да покажу шта знају.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи