четвртак, 19.04.2012, 08:19 -> 08:29
štampajМоже село, али уз диплому
Свих шесторо унучади Славише Тошовића из Лађеваца планира да остане на селу и ради у породичном предузећу. Услов за то је да заврше факултет. Привилегија у "Котленику" нема ни за кога, посебно не за чланове породице.
Славиша Тошовић Чуго, из Лађеваца код Краљева, основао је својевремено једну од најпознатијих месних индустрија у Србији и неколико фарми за узгој свиња и јунади. Предузећем "Котленик" сада управљају његови синови, Миломир и Миодраг, а наследиће их њихова деца.
Услов да шесторо унучади Славише Тошовића остане на селу и запосли се у породичном предузећу је факултетска диплома - јер, како кажу власници "Котленика", савремена производња, осим напорног рада, захтева и велико знање.
На врхунцу економске моћи и пословног угледа у земљи и неколико европских држава, Славиша Тошовић је своју месну индустрију са неколико фарми у које, како каже, уложио пола века рада у две смене, препустио синовима.
Миломир и Миодраг, сложно, као прави домаћини и људи с визијом, у посао уводе своју децу - плански, кад стекну факултетску диплому.
Без протекције
Александра, која је као дипломирани економиста прва од њих добила посао у "Котленику", каже да није нимало лако радити у предузећу које има велики углед и где на радном месту нико нема привилегије, најмање чланови породице.
На послу влада чист професионализам ред се зна, претпостављени поштују. Док траје радно време, нема фамилијарности. То важи за све.
На "Котлениковим" фармама годишње се утови 14.000 хиљада свиња и 7.000 јунади код коопераната. У савременим погонима, месечно се прерађује око 200 тона меса.
У производњу ће ускоро и Марко, кога од дипломе дипломираног технолога прераде месе дели само један испит. Он каже да породично предузеће само на први поглед доноси сигурност, јер је одговорност велика. Захтеви тржишта су све већи, а од школованих људи као што је и сам, с правом се очекује највише.
Александрине и Маркове сестре од стрица успешно приводе крају студије на Пољопривредном факултету у Земуну. И оне ће се, као млади агроекономисти, запослити у предузећу свог оца и стрица, свесне великих обавеза, одговорности и очекивања.
Четворо садашњих и двоје будућих дипломаца понос су породице. Деда Славиша каже да је најсрећнији човек на свету, не због материјалног богаства већ због здраве породице, синова, узорних породичних и пословних људи, и унука који ће наставити да раде у предузећу које су он и његова супруга Добрила стекли тешким радом.
Зато је, каже Славиша Тошовић, пред његовим "Котлеником", који запошљава више од 200 радника, сугурна будућност. Богато искуство је ту, а млади стасају као достојни наследници.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 16
Пошаљи коментар