уторак, 17.04.2012, 10:17 -> 10:56
štampajРадом против кризе
У време када су пред налетом већих мале фирме нестајале једна за другом, породична млекара у Бајиној Башти повећала је производњу са 40 на 10.000 литара млека дневно, окупила 450 коопераната и увела европске стандарде у прераду млека.
Млекара "Спасојевић" је више него успешно пребродила период економске кризе и оштру конкуренцију великих фирми.
Уз стална улагања у осавремењавање производње, увођење стандарда квалитета ИСО 9000 и Хасап, Млекара "Спасојевић" у Бајиној Башти данас је поуздан партнер четрдесетак запослених и више стотина коопераната.
Међу њима је и породица Брковић из Криве Реке на Златибору. Радоје Брковић каже да је задовољан сарадњом: "Цена је 37 динара, млеко је екстра класе, плус премије - то је 42 динара, морам да будем задовољан, и јесам задовољан."
Четири генерације Брковића, са двадесетак грла на свом имању, савременом опремом за мужу и чување млека, најзад могу да размишљају о новим улагањима, јер је пласман млека сада сигуран и исплатив.
Рецепт за успех - поштење према партнерима у послу
За две деценије, док су многи приватни предузетници одустајали, овде се мрежа коопераната ширила: сада их је 450, па Млекара "Спасојевић" дневно преради 10.000 литара млека.
Најважнији је поштен однос с партнерима, сматра власник млекаре Радомир Спасојевић: "Једноставно, треба имати поштен приступ произвођачима, у сваком послу, па и у кооперацији, у откупу млека."
Уз такав однос, основни циљеви су били и осавремењавање производње и увођење европских стандарда квалитета, и у Млекари, и у производњи коопераната.
припрема.
Млекара се, према речима Весне Јевтић, руководиоца квалитета, припрема за то да је у неком моменту, уколико земља уђе у Европску унију, не прогутају велике компаније и да задржи своје тржиште.
Радници постају сувласници
Сувласници породичне млекаре ускоро ће, поделом бесплатних акција, постати и њени радници, и тако делити заједнички ризик пословања, баш као и стипендисти.
"То ће за нас бити обавеза", каже Владе Симић, шеф комерцијале и будући акционар, "да се још више посветимо млекари, да дамо свој допринос у презентацији и развоју фирме."
Миломиру Ђокићу, који сада ради као технолог у Млекари Станојевић, по завршетку средње школе, понуђена је стипендија коју је, каже, одмах прихватио као један од услова да се врати у свој крај.
Сигурну позицију на тржишту које је, у протеклих неколико година на територији Златиборског округа угасило на десетине мањих млекара, овде виде у сталном улагању и конкуренцији која им, како кажу, не дозвољава да посустану.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар