Читај ми!

Идејни творац нове Калкуте

Прошло је тачно 50 година од почетка стварања новог града у предграђу већ постојеће вишемилионске Калкуте. Солт Лејк Сити, како је назван нови град, изграђен је по пројекту српског професора Добривоја Тошковића. Планом српског стручњака у великој мери решен је проблем пренасељености Калкуте.

У индијском граду Калкути почела је тродневна свечаност којом Индуси обележавају пола века од идеје стварања новог града, у предграђу пренасељене вишемилионске Калкуте.

Солт Лејк Сити, изграђен на исушеним сланим језерима, замисао је једног Србина - професора Добривоја Тошковића, архитекте и урбанисте, који се у свом послу прославио у Либији, Танзанији и Холандији.

Изнад професоровог радног стола, стоје скице из 64. замишљеног града, чији су мастер и детаљни план регулације, по мишљењу стручњака и владе Индије, у то време били најбољи на међународном конкурсу.

Добривоју Тошковићу, коме је тада било 33 године, као главном архитекти предузећа "Иван Милутиновић", поверен је тежак задатак.

"У Солт Лејк Ситију данас живи 150.000 људи. Грађен је по принципу вртног града без вишеспратница, са широким улицама, бројним кружним токовима и зеленилом које расте на сланом зељишту", објашњава Тошковић.

Професор је веома задовољан што је град до данас сачувао европски дух мирног места, што је и била првобитна идеја.

Проблем пренасељености вишемилионске Калкуте, главног града индијске државе Западни Бенгал и некадашње престонице Британске Индије умањен је изградњом новог града.  

Председник Центра за изграђену средину из Калкуте Сантош Грош напомиње да је за многе мастер план професора Тошковића био изненађење.

"Нисмо сумњали да ће живот у граду бити другачији од оног у бучној Калкути, али смо страховали како ће наши људи, верни традицији да прихвате новине", каже Грош.

Породица Талгудар била је једна од првих која се из центра Калкуте, пре четири деценије, преселила у предграђе.

"Живимо у породичној кући, знамо ко су нам комшије. Сваки кварт има пошту, продавницу, дом здравља и парк, што нам олакшава живот. То је овде предност. У Калкути је то другачије", објашњава Тарпан Талгудар.

Награђиван и признат у свету, професор Тошковић последњи пут је пре три деценије посетио град који је подарио Индусима.

Солт Лејк Сити на истоку Индије, и после скоро пола века изгледа као на плану нашег стручњака, јер градње овде нема пошто је власник земљишта држава, а житељи корисници парцела на 99 година.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи