среда, 11.04.2012, 10:50 -> 11:20
štampajБолест о којој се мало зна
Од целијакије, аутоимуно хроничног обољења код кога је оболелима забрањено коришћење намирница које садрже пшеницу, раж, јечам, или овас, болује један одсто популације. О овој болести мало се зна, па се, углавном погрешно, мисли да је реч о алергији на брашно.
Шестогодишњем Стефану Бјелићу целијакија је дијагностификована када је имао свега 13 месеци. Од тада је на безглутенској дијети. У вртић је примљен под условом да му родитељи припремају и доносе храну.
"Свакод дана спремамо доручак, ужину и ручак, тако да сада иде у вртић, већ четири године", каже Стефанова мајка Гордана Бјелић.
Мали Стефан каже да када другари славе рођендан и у вртић донесу бомбоне, он то не сме да једе.
Целијакија је аутоимуно хронично доживотно обољење, а оболелима је строго забрањено коришћење намирница које садрже пшеницу, раж, јечам, или овас.
Доктор Саша Вашчанин каже да је типична целијакија врло лако препознатљива, посебно код мале деце, најчешће у првој и другој години, са типичним симптомима: мучнином, гађењем, повраћањем, губљењем на телесној тежини са заостајањем у расту и развоју.
"Код одраслих иде доста маскирана, зато је зовемо "камелеонска болест", дакле ради се о једној болести која иде врло подмукло и може да доста тежа обољена уколико се правовремено не открије", каже Вашчанин.
Наши произвођачи хране још увек не знају довољно о овом обољењу, па тек понеки могу да гарантују да у њиховим производима нема глутена. Стопостотно сигурни производи се, кажу оболели, увозе, али су и далеко скупљи. Тако рецимо, 60 грама сланих переца, које и Стефан може да једе, кошта чак 180 динара.
Весна Павков уз Удружења Србије за целијакију каже да, у просечној четворочланој породици данас у Србији ради само један родитељ, па је тешко држати безглутенску дијету.
Удружење се пре неколико година изборило за то да оболели добијају на рецепт пет килограма безглутенског брашна месечно. У редовној продаји килограм оваквог брашна кошта 600 динара.
Од целијакије болује један посто популације, а како би подигли свест друштва о овој болести, чланови удружења организују разне трибине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар