четвртак, 07.11.2024, 08:00 -> 12:05
Извор: РТС
Вучић на самиту ЕПЗ у Будимпешти: Европа мора да се понаша стратешки одговорно, а не да се бави бирократијом
Пети самит Европске политичке заједнице одржава се у Будимпешти, на којем учествује 47 шефова држава и влада из земаља ЕУ, међу којима и председник Србије Александар Вучић. Теме самита су европска безбедност, укључујући сукобе у Украјини и на Блиском истоку, као и резултати председничких избора у САД.
Председник Вучић са званичницима о улози региона у глобалној политици
Председник Србије је са више званичника разговарао о месту и улози земаља Западног Балкана у глобалној политичкој реалности и актуелним питањима.
Разговарао је са председницом Европског парламента Робертом Мецолом и председником Владе Северне Македоније Христијаном Мицкоским, председником владе Републике Албаније Едијем Рамом и председником Владе Краљевине Шведске Улфом Кристерсоном.
"Увек пријатељски сусрети са колегама из ЕУ и нашег региона. Разговарали смо о месту и улози земаља Западног Балкана у новој глобалној политичкој реалности, актуелним питањима која имају директан утицај на будућност свих нас, као и о интензивирању сарадње и удруживању снага у напорима да се постигне мир, као основни предуслов за напредак Европе", написао је Вучић на свом Инстаграм налогу buducnostsrbijeav.
Састанак са премијером Грузије: Посвећеност миру од кључног значаја
Председник Вучић састао се са председником Владе Грузије Ираклијем Кобакхидзеом са којим је разговарао о изазовима у области економије, безбедности и енергетике, као и о унапређењу сарадње две земље.
Сагласили су се да је посвећеност миру и стабилности у региону од кључног значаја за европски континент.
"Са председником Владе Грузије Ираклијем Кобакхидзеом сам разменио ставове о заједничким изазовима у области економије, безбедности и енергетике. Истакли смо спремност за даље јачање веза између Србије и Грузије и нагласили важност унапређења билатералних односа и сарадње на европском путу", написао је Вучић на свом Инстаграм налогу buducnostsrbijeav.
Председник Вучић данас учествује на Самиту Европске политичке заједнице, који се одржава у Будимпешти.
Разговор са Нехамером о стратешким одлукама које су пред Европом и регионом
Председник Вучић састао се у Будимпешти на маригинама Самита са канцеларом Аустрије Карлом Нехамером, са којим је разговарао о глобалној политичкој сцени, безбедности и стратешким одлукама које стоје пред Европом и регионом.
"Са аустријским канцеларом Карлом Нехамером о новим околностима на глобалној геополитичкој сцени, актуелним питањима у области безбедности, енергетике, миграција. Разменили смо мишљења и о могућим политичким кретањима у блиској будућности, као и о стратешким одлукама које стоје пред Европом и нашим регионом", написао је Вучић на Инстаграм налогу.
Вучић: Услов за све је мир, то ће бити моја кључна порука
Председник Вучић је, у обраћању новинарима, рекао да ће данас имати изузетну част да говори на овом отвореном делу самита, на пленарном делу на којем ће се обратити свега шесторо говорника.
"Говоримо о интересима Србије, истовремено морате говорити о позицији Европе у будућем свету, јер много тога се мења. И није лако донети закључке у једном дану или неколико сати", каже Вучић.
Такође, сматра да Европа мора да се понаша стратешки одговорно, да мора доносити стратешке одлуке, не да се бави “трицама и кучинама“ и бирократским процедурама, да мора да сагледа реалност на другачији начин него што је то до сада био случај.
"Нажалост, сад имамо и ту ситуацију да у Немачкој пада влада и веома брзо ћемо имати изборе, што ће додатно економски да отежа позицију свих у Европи. Дакле, чак и оне прогнозе око економског раста за следећу годину од 0,5 до 1 одсто, питање је хоће ли бити остварене", напомиње председник.
У погледу победе Доналда Трампа и рата у Украјини, Вучић оцењује да није нимало једноставна ситуација за све оне који подржавају украјинске напоре.
Постоје и други проблеми у свету о којима данас мора да се говори, каже Вучић, истичући енергетску ситуацију.
"Ми морамо по том питању много тога да урадимо, за то вам је потребно да се обезбеде извори финансирања, за то вам је потребна ниска стопа јавног дуга и много других ствари", наводи председник.
Услов за све то је мир, наглашава Вучић и напомиње да ће то данас бити његова кључна порука.
“Да се коначно крене у разговор о примирју, не о томе ко ће да победи, пошто ја не мислим да има победника у рату, већ како да се направи мир, тај мир је благородан за цео свет, за Европу посебно, ако то неки људи неће да разумеју", каже председник.
Домаћин самита мађарски премијер Виктор Орбан је скуп, који се одржава у конгресном центру Арене "Пушкаш", описао као највећи дипломатски у савременој историји Мађарске.
На самиту присуствују лидери Француске, Велике Британије, Турске, Украјине, као и Западног Балкана.
ЕУ представљају председници Европског савета и Европске комисије Шарл Мишел и Урсула фон дер Лајен и високи представник за спољну политику и безбедност Жосеп Борељ.
На петом састанку Европске политичке заједнице учесници разговарају о европским безбедносним изазовима, укључујући рат у Украјини, ситуацији на Блиском истоку, као и о резултатима америчких председничких избора.
Отварање – Орбан, Зеленски, Макрон, Вучић...
Осим Орбан који ће отворити самит, обратиће се и председник Украјине Володимир Зеленски, француски председник Емануел Макрон, председник Турске Реџеп Таип Ердоган, премијерка Краљевине Данске Мете Фредериксен, као и председник Србије Александар Вучић.
Планирано је и одржавање четири одвојене сесије на којима ће се разговарати о миграцијама, економској сигурности и повезаности у области енергетике, транспорта, ИТ и глобалне трговине.
На сесији о економској сигурности учествоваће председник Вучић који ће, најављено је, имати низ билатералних сусрета са европским званичницима.
На крају самита, предвиђена је заједничка конференција Виктора Орбана и премијера Албаније Едија Раме, који ће бити домаћин следећег самита на пролеће 2025. године.
Европска политичка заједница, која је као идеја потекла од Емануела Макрона, има за циљ да подстиче политички дијалог и сарадњу ради решавања питања од заједничког интереса, да ојача безбедност, стабилност и просперитет европског континента.
Коментари