четвртак, 02.01.2025, 09:00 -> 10:46
Извор: РТС
Селаковић: Наш задатак је да истину о наслеђу на КиМ причамо широм света
Колико је тешко народу, толико је тешко и светињама на Косову и Метохији, јер су људи ти који чине светиње живима, поручио је министар културе Никола Селаковић, истичући да је приоритет њихово очување као културног добра.
Никола Селаковић је у Дневнику РТС-а изјавио да је, упркос тешким временима, највећа спона Срба и Србије са Косовом и Метохијом управо оно што је живо – људи и светиње.
Међу светињама је посебно истакао четири бисера српске културе: Пећку патријаршију, Грачаницу, Богородицу Љевишку и Високе Дечане.
"Колико је тешко народу, толико је тешко и светињама, јер су људи ти који чине светиње живима", поручио је Селаковић.
Када је реч о бризи државе за ове објекте, нагласио је да је приоритет њихово очување као културног добра и обезбеђивање адекватне безбедности.
"Наш задатак је да истину о нашем културном и историјском наслеђу на Косову и Метохији причамо широм света", додао је министар.
Повећање буџета за културу
Министар је истакао да је буџет за културу ове године повећан за 14 одсто, што показује важност коју држава, Влада и председник придају култури у будућности.
Као примере улагања, навео је изградњу нових музеја, галерија, концертних дворана, архива и библиотека, које су најзаступљеније установе културе у Србији.
"Експо 2027. биће одлична прилика да свету покажемо своју културу", рекао је Селаковић.
Министар је нагласио и да је приоритет Министарства културе враћање српског културног блага које је расуто широм света.
Уверен је да ће Србија до 2025. године успети да поврати значајан део свог културног наслеђа.
Нови Археолошки музеј
Селаковић је навео да је завршен међународни конкурс за архитектонско решење нове зграде Музеја Николе Тесле. Бивша зграда фабрике "Милана Вапе" у Булевару Живојина Мишића добиће нови изглед, за који је задужен реномирани светски биро "Заха Хадид".
На Савском тргу, додао је Селаковић, у згради Старе железничке станице, ради се на уређењу Археолошког музеја, који ће бити у саставу Народног музеја Србије.
"Трудићемо се да то буде завршено до 2027. године", рекао је Селаковић.
У истом здању, које се налази недалеко од Споменика Стефану Немањи, обновиће се и фасада старе поште, где ће бити две позоришне сцене.
"Нови Историјски музеј Србије, Музеј Николе Тесле, Музеј града Београда, Природњачки музеј на Ушћу и Археолошки музеј употпуниће културну понуду Србије и Београда", поручио је министар.
Очување ћирилице кроз институционалне мере
Од 1. јануара, државни органи, установе и привредни субјекти са већинским државним капиталом обавезни су да приликом набавке нове рачунарске опреме набављају двоазбучне тастатуре.
Министар је ову иницијативу оценио као важан корак у заустављању пада употребе ћирилице.
Коментари