Хрватска слави "Олују" прелетом мигова 21 и концертом, док Срби тугују за убијенима и несталима
За страдале у акцији "Олуја" служени су парастоси у Србији и у више православних храмова у Хрватској. Посебно тешко у овим данима је Србима повратницима, у Книну и околини, где Хрватска годишњицу "Олује" данас слави као Дан победе.
Српски народ сећа се прогнаних и убијених у "Олуји", операцији хрватске војске и полиције током које је више од 2.000 Срба убијено или нестало, а 250.000 протерано из Хрватске.
Пре 29 година за само 48 сати подручје некадашње Републике Српске Крајине било је етнички чисто.
Породице жртава још увек траже траже правду, а надлежни у Србији и ове године подсећају да нема политичке спремности и воље друге стране да се расветли судбина несталих.
Патријарх српски Порфирије служио је помен у суботу на стадиону "Лагатор" у Лозници, а са истог места је председник Србије Александар Вучић поручио да "неће више бити ни погрома, ни прогона ни трактора".
У Хрватској је за данас планиран целодневни програм – од полагања венаца до концерта. На данашњи дан председник Хрватске Зоран Милановић и премијер Андреј Пленковић, који су увек у сукобу, најчешће се уједине – ујединили су их Книн, "Олуја", али и поруке упућене Србији.
"Не само да је то симбол победе у Домовинском рату, већ је у Туђмановом љубљењу хрватске заставе преточено тисућљетно стремљење Хрвата за слободом и својом државом. Као што је у нашем хабитусу да не водимо освајачке ратове, тако је и 'Олуја' била ослободилачка, одбрамбена, легитимна и праведна операција. И стога ћемо се супротставити сваком покушају извртања повјесних чињеница", рекао је Пленковић.
Милановић је поручио да се "славе мудрост, одлучност и лукавост политичког вођства и војних заповедника који су стрпљиво чекали најбољу замисао и прави час за ударац што је срушио и задао финални ударац побуњеничкој парадржави створеној у окриљу Милошевићевог режима и реално под влашћу Београда у свим кључним виталним сегментима".
Као врхунац данашњег програма у Хрватској најављен је прелет мигова 21. То ће уједно бити њихов последњи лет. За Хрвате они су чувари хрватског неба током акције "Олуја", а за Србе авиони који су их пратили на избегличком путу и убијали.
Коментари