Градишка, обележено 29 година од егзодуса Срба из Западне Славоније у акцији "Бљесак"
У Градишци је обележено 29 година од егзодуса Срба из Западне Славоније у хрватској акцији "Бљесак", у којој је погинуло 283 Срба, од којих 107 цивила међу којима и 12 деце. Званичници Републике Српске поручују да је тешко помирити се са чињеницом да за овај, као и за бројне друге злочине над српским народом, нико није одговарао.
Напад на српску област Западна Славонија, која је тада била у саставу Републике Српске Kрајине и под заштитом УН, извршиле су хрватска војска и полиција 1. маја 1995. године. За само 36 часова протерано је 15.000 Срба.
"Од Окучана до Градишке људи су гажени тенковима, колона трактора са народом и са десне и са лијеве стране су гађани пјешадијским наоружањем, артиљеријом", каже Миле Љубичић, сведок злочина.
Kод спомен-обележја у Градишци положени су венци и цвеће и служен парастос за убијене.
"Све један Србин из Западне Славоније је збринут на овом простору и дан данас живи негде око 4.000 људи", наводи Крсто Жарковић, Удружење Срба протераних из Западне Славоније.
Председник Републике Српске Милорад Додик каже да је јасно да је реч о етничком чишћењу и злочину за који нико није одговарао. Где је, пита, правда за српске жртве. Никада, каже, неће прихватити оно што се сада жели наметнути Резолуцијом о Сребреници.
"Нико не размишља о било каквом сукобу, ни било ко из Србије ни ми, али размишљамо о политикама и наша политика јесте да не желимо да живимо са онима који нас тако квалификују", поручио је Додик.
Захвалан српском председнику Александру Вучићу на ономе што је урадио у Њујорку. Оно што пише у Резолуцији српски народ, каже Додик, никада неће прихватити.
Коментари