Чекајући потписивање Темељног уговора између СПЦ и Црне Горе
Свети архијерејски Сабор СПЦ наставља редовно мајско заседање, а очекује се да сутра разматра избор нових митрополита и владика на упражњена места. Раније договорено и усаглашено потписивање Темељног уговора између Српске православне цркве и државе Црне Горе није се догодило синоћ.
Уместо раније договореног свечаног потписивања Темељног уговора између Српске православне цркве и Црне Горе - вишесатно чекање, разговор иза затворених врата, а од црногорског премијера, до сада неизречени разлози за одлагање.
"Његова светост патријарх и присутни архијереји су изразили велико жаљење и забриност за даљи положај Српске православне цркве и њеног верног народа, с обзиром на то да једино са њом, иако јој припада апсолутна већина народа у Црној Гори, није потписан Уговор који јој гарантује правни положај, а самим тим верска и грађанска права светосавског народа, што представља чин отворене дискриминације. СПЦ и њен верни народ и у овим околностима неће одустати од одбране својих права и својих светиња", саопштила је Српска православна црква.
Иако је потпис у згради патријаршије изостао, у саопштењу Кабинета председника Владе Црне Горе кажу да је потврђено опредељење да се уговор потпише.
"Са Његовом светошћу смо остали у договору да се усагласимо око термина потписивања темељног уговора. Радујем се избору новог митрополита црногорско-приморског уз велику вјеру да ће водити народ попут свог претходника блаженопочившег митрополита Амфилохија. Желимо да на најдостојанственији начин што прије угостимо патријарха српског Порфирија у Црној Гори, како доликује патријарху али и гостољубивом и вјерном црногорском народу", саопштио је Кривокапић.
Да је договор под знаком питања било је јасно пре полетања авиона ка Београду. Тада је црногорски премијер на Твитеру саопштио да ће предложити да се уговор потпише 30. октобра на годишњицу смрти митрополита Амфилохија као и да је воља народа Црне Горе да на месту новог митрополита буде епископ будимљаноско-никшићки Јоаникије.
"Ја сам од премијера Црне Горе захтевао да реализује своје обећање и потпише Темељни уговор са СПЦ, а не да се меша у избор митрополита црногорско-приморског, што је у искључивој надлежности Светог архијерејског сабора СПЦ. Такође је апсурдан предлог господина Кривокапића да се Темељни уговор потпише 30. октобра, што је "својеврстан политички маневар и не може се подвести под добронамеран гест који би водио смиривању дуготрајних тензија, чије је решавање било кључни приоритет Кривокапићеве владе", рекао је епископ Јоаникије.
Познаваоци прилика сматрају да црногорски премијер није ни имао намеру да потпише Темељни уговор јер он нема елемената да постане оснивачки акт Православне цркве у Црној Гори.
"Свети архијерски синод Српске православне цркве 25. марта 2021. донео je одлуку да епархије у Црној Гори могу носити име искључиво Српска православна црква и да се под тим именом може потписати Темељни уговор са Црном Гором и донета је одлука да га у име СПЦ потписује патријарх српски Порфирије и Кривокапић са стране Црне Горе. Та одлука је коначна и не може се променити, а Кривокапић је кренуо са намером да унедоглед пролонгира потписивање Темељног уговора", указује историчар Александар Раковић.
Услови да се потпише Темељни уговор стекли су се када су измењене спорне одредбе Закона о слободи вероисповести, а због којих је СПЦ са претходном црногороском владом имала бројне несугласице. То је резултирало и вишемесечним протесним литијама. Темељне уговоре Црна Гора је 2011. потписала са Светом столицом а 2012. са исламском и јеврејском заједницом.
Коментари