Инцко са амбасадорима о референдуму
У седишту ОХР-а у Сарајеву одржана је седница Савета за спровођење мира у БиХ о најављеном референдуму о Дану Републике у РС. Амбасадор Русије Петар Иванцов рекао је да је Русија издвојила мишљење о тексту заједничке изјаве јер сматра проблематичним то што се траже уступци искључиво од Републике Српске, уместо да се позива на дијалог.
Новинарима се након састанка обратио амбасадор Русије Петар Иванцов, који није хтео да пренесе шта је закључено у саопштењу, осим што је исказао неслагање са његовим садржајем.
"Мислим да би Уставни суд требало да буде мало пажљивији према Закону и према актуелној ситуацији у БиХ. Нећу да причам прецизно о том тексту, и сами ћете га видети. Кад се појави текст, спреман сам да дајем додатне коментаре", рекао је Иванцов и додао да није чуо ништа о коришћењу "бонских овлашћења", преноси РТРС.
Касније данас објављен је и текст изјаве.
"Нисмо подржали текст заједничке изјаве јер се у њему само прети и осуђује. Сматрам да се до решења проблема који постоји може доћи, пре свега, дијалогом", рекао је руски амбасадор.
Каже да су се до сада тражили само уступци од РС. "Сматрамо да је требало да учесници тог процеса буду мало мирнији и да је тада требало да се договори о некој избалансираној одлуци, али су се до сада тражили само уступци од Републике Српске", оценио је Иванцов.
Руски амбасадор сматра да је требало на неки начин и други да припомогну у проналажењу решења у том процесу, напомињући да он нема право да се меша у доношење одлука Уставног суда.
Иванцов сматра проблематичним то што текст усаглашеног документа тражи уступке искључиво од Републике Српске, уместо да позива на дијалог, због чега је Русија и издвојила своје мишљење.
Члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић упутио је јуче писмо амбасадорима Управног одбора Савета за спровођење мира и високом представнику за БиХ због, како је истакао, изразито тешке правне и политичке кризе коју је у БиХ изазвала одлука о расписивању референдума, усвојена 15. јула у Народној скупштини Републике Српске.
Изетбеговић је, између осталог, рекао да одлука Народне скупштине РС о спровођењу ентитетског референдума о том питању не представља испитивање јавног мњења јер Закон о референдуму и грађанској иницијативи Републике Српске обавезује институције власти у том ентитету да спроведу резултате референдума.
Састанак Управног одбора Савета требало је да буде одржан 23. августа, али је седница померена због додатних консултација, подсећа БХРТ.
Иначе, према Правилнику доношења одлука Савета за спровођење мира, ако на првом састанку не буде постигнут консензус заказује се друга седница на којој је за званичан став потребна проста већина.
Према одлуци Народне скупштине Републике Српске, референдум ће бити одржан 25. септембра.
Референдумско питање о коме ће се грађани Републике Српске изјаснити гласи: "Да ли подржавате да се 9. јануар обележава и слави као Дан Републике Српске?"
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар