Антифашистичка лига: Остварила су се упозорења о фашизацији друштва

Упозорења о фашизацији друштва, изречена пре годину дана, показала су се пророчанским и остварила "пред нашим очима", а развој догађаја, посебно на подручју слободе медија и културног стваралаштва, показује забрињавајуће трендове у Хрватској, оценили су учесници годишње скупштине Антифашистичке лиге (АФЛ) у Загребу.

Председник Лиге која је основана пре годину дана, Зоран Пусић рекао је да је "један од основних задатака демократске државе да штити своје грађане и осигура слободу од страха, а један од препознатљивих симптома да политички систем клизи према тоталитаризму индуцирање страха у друштву", преноси агенција Хина.

Према његовим речима, методе су познате, довољно је дати отказе онима који погрешно мисле да би критеријум требало да буде и професионалност, а не подобност, а још један препознатљив симптом тоталитарног режима је покушај да се медији учине режимски подобнима.

"Ако то не иде глатко увек ће се наћи режиму склони батинаши који ће тај процес поспешити", навео је Пусић, подсетивши на симултане провале у станове редитеља и интенданта ријечког Хрватског народног казалишта Оливера Фрљића и његове девојке и недавни физички насртај на новинара Анту Томића у Сплиту.

Сања Табаковић из Јеврејске општине Загреб оценила је да постоје озбиљни разлози за страх и додала да је једини лек против њега - деловање.

"Откад смо основали Антифашистичку лигу ствари су се толико погоршале да смо се нашли у ситуацији да се боримо против сирове фашизације друштва у свим сегментима и на свим нивоима", рекла је Табаковићева на скупу у Новинарском дому у Загребу.

Глумац и активиста Вили Матула казао је да 4.500 потписа прикупљених за смену министра културе Златка Хасанбеговића, представљају "слободу као одговор на министрову неслободу коју је најавио новом културном парадигмом".

Министрову тврдњу да је једина истинска победа у 20. веку била она у Домовинском рату оценио је "накарадном интерпретацијом", закључивши да не би смела да се пропустии прилика да се обележи 75. годишњица Битке на Неретви, која би подсетила на јунаке Другог светског рата, а с обзиром да се од осамостаљења Хрватске битке из тог рата никада нису обележавале.

"Ако неко доводи у питање антифашизам, онда доводи у питање и основна људска права, слободу медија и нормалан живот у демократској и цивилизованој земљи", нагласио је Саша Лековић, председник Хрватског новинарског друштва.

Антифашистичку лигу основале су пре годину дана цивилне организације, с циљем остваривања хуманистичких начела и вредности одбрањених у антифашистичкој борби и озакоњених у низу међународних конвенција, декларација и у Уставу Хрватске.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи